Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Elektriğe formül aranıyor

Kaçınılmaz hale gelen doğalgaz zammının tüketici üzerinde büyük bir baskı yaratacağını hesaplayan enerji yönetimi, elektriğe zam yapmamak için formül arıyor.

elektrik_yuksek_gerili.jpegMaliyet tabloları masada
EPDK, dün 1 Ekim 2012’den itibaren geçerli olacak elektrik fiyatlarını belirlemek için bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre toplantıda, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi’nin (TETAŞ) elektrik maliyetleri ile ilgili tabloları görüşüldü.
Özel dağıtım maliyetlerini de gündemine alan Kurul, zamsız model üzerinde durdu. Buna göre, kaçınılmaz hale gelen doğalgaz zammının, elektrik üretimin yarısını temsil eden doğalgaz santralleri üzerinden elektrik fiyatlarına yansıması engellenmeye çalışılacak.EÜAŞ’nin maliyet artışına dikkati çeken Kurul üyeleri, “Bu maliyet başka kalemlerle karşılanabilir mi?” formülü üzerinde durdu. Bu noktada, TETAŞ’ın kârının yok edilmesi ya da minimize edilmesiyle toptan elektrik fiyatlarının sabit kalması fikri öne çıktı. Toptan fiyatların artmamasıyla nihai tüketici de artan doğalgaz maliyetlerinden önemli ölçüde etkilenmemiş olacak. Elektriktezam için verilecek son kararda, Bakanlar Kurulu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın etkili olması bekleniyor.

Çalışmalar uzadı
EPDK’dan yapılan açıklamada, elektrik tarifelerine yönelik çalışmaların sürdüğü ve Kurum tarafından bugün herhangi bir resmi açıklamanın yapılmayacağı kaydedildi. Elektrik fiyatları ile ilgili nihai kararın en geç 1 Ekim’de verilmesi gerekiyor. Elektrik fiyatları ocak, nisan, temmuz ve ekim olmak üzere her 3 ayda bir belirleniyor.
Halen güç bedeli hariç elektrik fiyatları tek zamanlı tarifede konutlar için kilovatsaat başına 25,886 kuruş, ticarethaneler için 26,458 kuruş, sanayide orta gerilim aboneleri için 21,855 kuruş, alçak gerilim aboneleri için 23,687 kuruş, şehit aileleri ve muharip malul gaziler için 13,893 kuruş, tarımsal sulama için 22,547 kuruş, aydınlatma için 24,729 kuruş düzeyinde bulunuyor.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz