Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerji Savaşları Kaya Gazı ile Torpillendi

ABD Enerji Bakanlığı’nın Türkiye’de çok büyük kaya gazı potansiyeli olduğunu belirlemesinin ardından, TPAO Shell’le birlikte Diyarbakır’da aramalara başladı.

enerji_savaslari.jpgABD’nin, Rusya’nın doğal gaz da fiyat tekelini kırmak için ilk önce Amerika’da başlattığı kaya gazı üretiminin ardından, içinde Türkiye’nin de yer aldığı büyük rezevlerin bulunduğu ülkeleri harekete geçirmesi enerji savaşlarında yeni bir sayfa açtı.. Gaz şirketi Gazprom’u şok eden raporda ’Kaya gazı üretimi doğal gazda ABD devrimi “ olarak yorumlandı ve ” Doğal faz fiyatı 4 yılda yarı yarıya düşer “ denildi. Raporda, Gazprom’un 2016’da Avrupa’daki payını önemli ölçüde kaybedebileceği  de belirtildi. Dünyanın en büyük kayagazı rezevlerinden birine sahip olduğu belirlenen Türkiye’de bu savaşa TPAO ve Shell’in ortaklığı ile girdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Shell ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) geçen hafta  Diyarbakır’da Sarıbuğday-1 sahasında kaya gazı aramalarına başladığını bildirdi.

Akdeniz ve Karadeniz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Shell’in CEO’su Peter Voser’ı kabul etti. Kabulün basına açık bölümünde konuşan Bakan Yıldız, Voser ile Türkiye’deki ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. Geçen yıl TPAO ile Shell arasında Akdeniz’de petrol ve gaz aramalarına ilişkin bir anlaşma imzalandığını hatırlatan Bakan Yıldız, ” İşbirliğimizin birçok alanda sürüyor olması önemlidir. Karadenizde ’de arama yapılacak “ dedi. Bakan Yıldız, TPAO ile Shell arasında yapılan anlaşma paketinde kaya gazlarıyla ilgili bir bölümün de bulunduğunu, bu çerçevede geçen hafta Diyarbakır’da Sarıbuğday-1 sahasında kaya gaza aramalarına başlandığını kaydetti. TPAO ve Shell’in Diyarbakır’da ortak kazacağı kuyunun tüm masraflarını Shell karşılayacak. Operatörlüğü TPAO’ nun yapacağı projede petrole ulaşılması durumunda rezervin yüzde 70’i TPAO’nun olacak. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, kaya gazının özellikle ABD’de enerji oyunlarını değiştirici nitelikte olduğunu vurguladı.

Yeşil Işık Yakıldı
Uysal, “Bu yöntemle, uzun vadede dünya gaz piyasalarında ciddi fiyat değişimlerinin yaşanacağı öngörülüyor. Kaya gazında ülkemizde ciddi bir potansiyel var” dedi. Şu anda Tanzanya’da arama faaliyetlerinin devam ettiğini, diğer ülkelerde de birkaç blok bulunduğunu anlatan Shell CEO’su Voser, Alaska’da da geçen hafta sondaja başlama konusunda yeşil ışık aldıklarını bildirdi. Voser, “Şu anda sondaj çalışmalarına hazırız, 2 kuyunun sondajı önümüzdeki süreçte yapılacak” dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz