Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Bordo Enerji’nin elektrik kozu: A+ PLUS HİZMETLER

Elektrik enerjisi alımı, satımı, ithalatı ve ihracatı alanlarında faaliyet gösteren Bordo Enerji, büyük ölçekli işletmelerden, organize sanayi bölgelerine, ticarethanelerden, bireysel tüketiciye kadar uzanan geniş yelpazedeki abonelerine özel çözümlerle katma değerli hizmetler sunuyor. Bordo Enerji Genel Müdürü Alper Aydınalp, satış ve satış sonrasında sundukları A plus hizmetlerle rekabetçi, sürdürülebilir ve güvenilir tarifeler yarattıklarını söylüyor.

alper_aydinalp.jpg

Türkiye’nin farklı bölgelerinde önemli yatırımlara imza atan Güriş Holding A.Ş. bünyesinde 2009 yılında buyana faaliyet gösteren Bordo Enerji, elektrik enerjisi alanında alım, satım, ithalat ve ihracat faaliyeti yürütüyor. Tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin toptan satışını gerçekleştiren şirket, sektöründe A Plus hizmetlerle öne çıkıyor. Hizmet felsefelerini bunun üzerine kurguladıklarını belirten Bordo Enerji Genel Müdürü Alper Aydınalp, “Hizmetlerimiz sadece elektrik satışından ibaret değil. Satış Sonrası Departmanımızla müşterilerimize online işlemden, dağım süreçlerinde yaşanan sorunlara kadar birçok alanda katma değerli hizmet sunuyoruz. Müşterilerimiz için rekabetçi, sürdürülebilir, güvenilir tarifeler ile rakiplerimizden ayrılıyoruz” diyor. Aydınalp, önümüzdeki süreçte de hayata geçirecekleri özel üretim sayaçları ve ödeme kolaylığı sağlayan çözümlerle hizmet kalitelerini daha da artıracaklarını belirtiyor.

 

Katmadeğerli hizmetler

Borda Enerji’nin elektrik ticareti alanında sunduğu çözümlerden söz eder misiniz? Satışını gerçekleştirdiğiniz enerjiyi hangi kaynaklardan temin ediyorsunuz ve müşterilerinize ne tür avantajlar sağlıyorsunuz?

2009 yılından beri elektrik enerjisi alımı,  satımı ithalatı ve ihracatı faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirmekteyiz. Şirket kalite politikamız gereği alımı yapılan elektrik enerjisi şu an için sadece yenilenebilir kaynaklardan temin edilmekte olup bu sayede ülkemiz kaynaklarının gelecek nesillere aktarılması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. “Doğanız Nesillere, Paranız Cebinize Kalsın” sloganı ile de bu görüşümüzü vurguluyoruz.

Satışını gerçekleştirdiğimiz elektriğin tedariğini bağlı bulunduğumuz Güreş Holding’e ait Aydın Germencik’te kurulu bulunan ve 47,4 MWh kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en büyük 5. jeotermal santralinden, ayrıca Hatay’da bulunan 48 MWh diğeri 26 MWh olmak üzere toplam iki adet rüzgar enerjisi santrallerinden temin ediyoruz. Müşterilerimize bünyemizde oluşturduğumuz satış ekibi ve Türkiye genelinde yapılanan bayi ağımızla ulaşıyoruz. Serbest tüketici limitleri dahilinde bütün müşteri gruplarına hizmet vermekteyiz. Müşteri portföyümüz içinde ticarethane, sanayi ve mesken gibi tarifelerde bulunan düşük enerji kullanıcıları da, büyük ölçekli işletmeler ve organize sanayi bölgeleri de bulunmakta. Otelden akaryakıt istasyonuna, hastaneden alış veriş merkezine, sitelerden, toplu konut merkezlerine kadar çok çeşitli alanlara ayrım gözetmeksizin hizmet veriyoruz. Aynı zamanda diğer toptan satış ve üretim şirketlerine de enerji tedariği sağlayarak onlara da destek oluyoruz.

Müşterilerimize uygun fiyat avantajı ile birlikte kaliteli satış sonrası hizmet sunarak 0 müşteri memnuniyetini hedefliyoruz. Sektörümüzde ilk ISO 9001 Hizmet Kalite Belgesi şirketimize aittir. Yine sektördeki ilklerden biri olan online işlem sistemi sayesinde, müşterilerimiz elektrik tüketimlerini anlık veya geriye dönük olarak izleyebilme, tüm faturalarını ve borç bilgilerini takip edebilme, sorgulatma ve ödeme fırsatı sunuyoruz.

Bordo Enerji olarak, Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği esaslarına uygun olarak sınır ötesi enerji alım-satım faaliyeti de gerçekleştiriyorsunuz. Bu faaliyetiniz hakkında bilgi verir misiniz? Hedeflediğiniz yeni pazarlar var mı?

Şirketimiz lisansı dahilinde her türlü ithalat ve ihracat faaliyetlerini yapabilme yetkisine sahiptir. Bu kapsamda gerekli altyapı tamamladık ve yurtdışındaki şirketlerle anlaşmalar imzaladık. Bu kapsamda, Q1 döneminde komşumuz Yunanistan’ın enerji sektöründeki en büyük kamu kuruluşu ile prensip anlaşması imzaladık. Diğer tartaftan Bulgaristan’dan gerçekleştirmeyi planladığımız enerji ithalat için de yine bahsi geçen dönemde karşı taraf ile gerekli sözleşmeleri imzaladık. Ancak Yunanistan içinde bulunduğu ekonomik kriz ve ülkemizde bu yaz döneminde oluşması beklenen yüksek fiyatların, kabul edilebilir ve makul bir seviyede gerçekleşmesi sebebiyle hedeflerimizi revize ederek ithalatı gerçekleştirmedik. Önümüzdeki dönemde başta Bulgaristan ve Yunansitan olmak üzere Suriye, Irak ve Ermenistan ile enerji ticareti yapmayı hedefliyoruz.

 

Yarıyılda üçüncü çeyrek hedefini aştı

Bordo Enerji için 2012’nin ilk yarısı nasıl geçti? Yılsonuna ilişkin hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Sektörde üretim yatırımı düşünüyor musunuz?

2012’nin ilk altı ayında yılın 3. çeyreğinde ulaşmak istediğimiz hedeflerimize ulaştık. Dolayısıyla bizim açımızdan başarılı bir dönem olduğunu söyleyebilirim. Karlılık anlamında da yılsonu hedeflerimize ulaştığımızı söyleyebilirim. Ancak bizim için önemli olan hizmet anlayışımızı ön planda tutmak ve geliştirmektir. Bu konuda da ciddi çalışmalarımız devam etmekte. Müşterilerimiz için özel üretim sayaçları ve değişik ödeme kolayları sağlayacak yenilikler ve katma değerli hizmetler geliştirmekteyiz. Ayrıca insan kaynağı ve hizmet kalitesine yönelik de yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Diğer taraftan üretim yatırımları Güriş Holding tarafından yapmaktadır. Bu yatırımlardan, Afyon/Dinar’da kurulan 50 MW rüzgar enerji santrali, Aydın ili sınırlarında kurulması planlanan 440 MW kapasiteli doğal gaz kombine çevrim santrali (lisans işlemleri tamamlanarak proje aşamasına geldi) ve Kırım/Ukrayna’da bulunan 250 MW kapasiteli rüzgar santrali dikkat çekmektedir. Şirket olarak Güriş Holding’in enerji yatırımlarını eş zamanlı değerlendirerek, yeni yatırımların yapılmasına da katkıda bulunmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.

 

Uzaktan sayaç okuma ve e-faturaya geçmek şart!

Bordo Enerji Genel Müdürü Alper Aydınalp, Türkiye’de serbest tüketici limitlerinin her yıl düştüğünü söylüyor.

Tüketici limitinin sıfırlanmasıyla birlikte pazarda önemli değişikliklerin olacağının altını çizen Aydınalp şunları aktarıyor: “Ancak şirketlerin bu yapıya hazır olması gerekmektedir. Mevcut durumda bile çoğu toptan satış şirketinin henüz otomasyona geçemediğini, faturalamada sıkıntı çektiğini ve altyapılarının tamamlanmadığını görüyoruz. Serbest tüketici limitinin sıfırlanmasını bu yapıyla karşılamaya hazırlanan toptan satış şirketlerinde ciddi sıkıntılar oluşabilir. Diğer taraftan acilen uzaktan sayaç okuma sistemine geçilmesi gerekmektedir. Halen manuel okunan ve bazen hiç okunmayan sayaçlar mevcuttur. Bildiğiniz gibi e-fatura sistemi sınırlı sayıda bazı büyük kurumlar tarafından uygulanmaktadır. Enerji sektöründe de e-fatura sistemine acilen geçilmesi gerekmektedir. Bugün bir faturanın gönderimi basımı, zaflanması vs. gibi masraflar hariç yerine göre 5-8 TL civarına mal olmaktadır.  Şirketler düşük tüketimli müşterilerinden bu kadar kar etmiyor zaten. Dolayısıyla acilen uzaktan sayaç okuma ve e-fatura sistemlerinin özel sektör ve kamu işbirliği ile ele alınması gerekmektedir. Aksi halde düşen serbest tüketici limitlerinin faydası sınırlı olacaktır.”

Daha önce telekom sektörünün özelleştirmesinde yaşanan sıkıntıları enerji sektöründe de görüyoruz. Özelleşen elektrik dağıtım şirketlerinin şimdiden mevzuatlara aykırı faaliyetlerde bulunduğu gözlenmektedir. Sektörün gelişini engelleyecek en önemli faktörlerden birisi de budur. Sektörde şirketlerin yarattıkları kalite ve verdikleri hizmet ile rekabet etmeleri gerekir.

 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz