Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
BP, TANAP için SOCAR’dan hisse alacak

BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’ni yakından izlediklerini ve destekledikleri belirterek, SOCAR'ın hissesinden pay alarak projeye dahil olmak istediklerini bildirdi.

bud_fackrell_bp.jpg

Fackrell, yaptığı açıklamada, dünyada artan enerji talebinin yeni projeleri gündeme getirdiğini ifade ederek, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan TANAP'ın Şah Deniz doğal gazının yeni açılacak olan Güney Gaz Koridoru üzerinden Avrupa’ya taşınmasında önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bir süre önce SOCAR tarafından kendilerine TANAP'a katılmaları için davet gönderildiğini hatırlatan Fackrell, şunları kaydetti: “TANAP, Türkiye ve Avrupa açısından önemli bir enerji hattı projesi. Bu projeyi yakından izliyoruz ve destekliyoruz. Bilindiği gibi projenin yüzde 80'lik hissesi SOCAR'a, geriye kalan yüzde 20'lik hissesi ise BOTAŞ ve TPAO'ya ait. SOCAR'ın yaptığı hisse teklifine olumlu bakıyoruz ve SOCAR'ın hissesinden pay alarak projeye dahil olmak istiyoruz. Bunun ne oranda olacağını şu an için söylemek erken. Yani hedef bir oranımız yok ama 2013 yılının ortalarına kadar bu konuda somut gelişmenin olacağını söyleyebilirim.” Avrupa'ya gaz taşımak için Nabucco Batı ile Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TAP Projesi) birbiriyle yarıştığını ifade eden Bud Fackrell, hangi hatla gazın Avrupa'ya taşınacağının henüz netleşmediğini, BP olarak bu iki hat arasında önümüzdeki yıl içinde tercih yapacaklarını söyledi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz