Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Eksi 710 metrede taşkömürü üretimi başladı

Hattat Holding Enerji Grubu - Hema Enerji Taşkömürü Madeni’nde ilk kazmayı  “eksi 710” metrede Enerji ve Tabii Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar vurdu.

tamer_yildiz_taskoemuerue.jpg

573 milyon ton rezerv bulunan kuyudan çıkarılan kömürün yaklaşık 5-6 bin kalori civarında olduğunu dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dünya standartlarında bir kömürdür. Biz burada kazasız belasız çalışma temenni ediyoruz. Türkiye ekonomisine kazandırılacak bir değer olarak görüyoruz. Türkiye’deki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz ve bunu önceliklerimiz arasına alıyoruz. Yaklaşık 720 metre aşağıda 8,5 metre çapındaki 3 adet kuyu var. Bu kuyular 25 kilometrelik bir hatla birbirine bağlanacak ve bu kömür elde edilmiş olacak” dedi.

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, elinde getirdiği bir poşette bulunan ithal kömür ile kuyudan çıkarılan kömürü iki bakana göstererek, “Bakanlarımız 710 metreye indiler. Yer altında şu anda tahmin ediyorum 400 kişinin üzerinde çalışan var. Bunların yarısı Çinli’dir. Bunlar Kazpınar mevkiinden girdiler, Amasra’dan girdiler ve buradaki kuyuyla birlikte üç kuyu birleştirecekler” dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz