Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enisolar yenilenebilir enerji sektörünü geleceğe hazırlıyor

Başta rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımcılarına danışmanlık, mühendislik, projelendirme ve taahhüt hizmetleri sunan Enisolar, doğru analiz, bilgi ve proje çözümleriyle sektörü geleceğe hazırlıyor. Firma Ortağı Murat Deligöz, son olarak farklı fiyat ve teknolojilerle hazırlanmış güneş ölçüm sistemleri seçeneklerini yatırımcıların hizmetine sunarak bunu bir kez daha ortaya koyduklarını belirtiyor.

 
enisolar_murat_deligoez.jpg

2006 yılında proje ve danışmanlık firması olarak kurulan Enisolar’ın önümüzdeki süreçte önemli yatırımlar beklenen güneş enerji sektörüne sunduğu çözümlerden söz eder misiniz?

Enisolar, Türkiye’de gelişmekte olan yenilenebilir enerji sektörünün en büyük markalarından olma hedefi ile hem güneş enerjisi hem de rüzgar enerjisi konularında yatırımcılara danışmanlık, mühendislik, projelendirme ve taahhüt hizmetleri sunmaktadır. Güneş enerjisinde şu an en çok rağbet gören hizmetimiz güneş ölçüm istasyonlarıdır. Son düzenlemeye göre güneş enerjisi üretim tesisi lisans başvurularında asgari 6 ayı sahada olmak üzere güneş ölçüm verisi talep etmesi yatırımcıları yatırım sahalarına hızla ölçüm sistemi kurmaya itti. Teknik ve yasal düzenlenmelerin hazırlanması sürecini yakından takip etmemiz nedeniyle bu zorunluluğun gelmesini bekliyorduk. Bu nedenle farklı fiyat ve teknolojilerle hazırlanmış güneş ölçüm sistemleri seçeneklerini yatırımcılarımızın hizmetine sunduk. Yasal düzenlemelerdeki zorunluluk dışında yapılan projelerin fizibilitelerinin doğru hesaplanması ve yatırımlarda doğru teknolojilerin kullanılabilmesi açısından güneş ölçümlerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Toplam yatırımın çok küçük bir kısmını oluşturacak maliyetlerle kurulacak olan bir ölçüm sistemi hem doğru saha ve doğru teknolojinin seçilmesini sağlayacak hem de enerji yatırımının olmazsa olmazı proje finansmanı konusunda finansman kuruluşlarının talep ettiği fizibilite çalışmaları için yatırımcılara kaynak oluşturacaktır. Güneş ölçümü aslında yatırım danışmanlığı hizmetimizin küçük bir kısmı. Konusunda uzman bir ekiple sürecin devamında projelerin hayata geçirilmesi sürecinde, EPC (Mühendislik, Tedarik ve Taahhüt) çalışmalarında yer almaya devam edeceğiz.

Güneş enerjisi alanında verdiğimiz diğer bir hizmet ise pek çok abonenin merakla beklediği 500 kWp altı lisanssız enerji projeleri. Uzun yıllardır bu alanda ciddi bir talep var. Ancak gerek yatırım maliyetlerinin yüksekliği gerekse mevzuat anlamında eksikler olması bu tip yatırımların yavaşlamasına ve ertelenmesine neden oluyordu. Ancak özellikle son bir yıldır hem yatırım maliyetlerinin küresel olarak düşüş trendinde olması hem de teknik ve yasal olarak altyapının hazırlanması ciddi bir potansiyelin hayata geçmesini sağladı. Enisolar olarak 500 kWp altı lisanssız güneş enerjisi projeleri için projelendirme, tedarik ve anahtar teslim hizmetleri sunuyoruz.

 

Yeni işbirlikleriyle  hizmet yelpazemizi genişletti

Sunduğunuz çözümlerle rüzgar enerjisi yatırımcılarına ne tür avantajlar sağlıyorsunuz?

Rüzgar enerjisinde ise ağırlıklı olarak işin fizibilite kısmında yer alıyoruz. Rüzgar ölçüm sistemleri 1 Kasım başvurularının sonuçlanmasıyla yatırımcılardan daha da rağbet görmeye başladı. Daha önce ön fizibilite amaçlı 30 metre ve 50 metre direklerin dikildiği sahalarda artık yıllık enerji analizi, due diligence, micrositing ve Power Curve Verification (PCV) amaçlı 80 metre ve 100 metre direkler daha çok talep edilmekte. Direklerin tedariği ve sahaya kurulmasının ardından, periyodik bakım ve veri takip hizmeti ile beraber toplanan verilerle yukarıda sayılan mühendislik hizmetlerini yatırımcılara sunmaktayız. Bu yılın Temmuz ayında çıkan ölçüm uygulama tebliği ile bir sonraki rüzgar lisansı başvurularında bir yıllık ölçüm zorunluluğu getirilmesi önümüzdeki dönemde rüzgar ölçüm hizmetindeki faaliyetlerimizin artacağı sinyalini vermekte. 

Rüzgar ölçüm ve raporlama hizmetlerini sürdürürken Second Wind firması ile Triton Sonic Rüzgar Ölçüm Cihazı’nın Türkiye’deki yatırımcılara satışı ve kiralanması için imzaladığımız ortaklık anlaşması ile hizmet çeşitliliğimizi artırırken diğer yandan da rüzgar profilinin belirlenmesi çalışmalarını yeni bir boyuta taşıyan uzaktan ölçüm sistemlerini yatırımcılara ulaştırma şansına sahip olduk. Herhangi bir direk ya da benzeri konstrüksiyona ihtiyaç duymadan 200 metreye kadar rüzgar profilini izleyebilen bu sistemler, yatırımcıların devamlı artan türbin yükseklilerine ayak uydurup daha düşük hata payları ile projeler hazırlanmasına olanak vermektedir.

 

Türkiye pazarında yenilenebilir enerji alanında çözüm ortağı olduğunuz önemli projeleri aktarır mısınız?

Kurulduktan bir yıl sonra her biri 30kWp kurulu güce sahip iki adet şebeke bağlantılı güneş enerjisi (PV) projesinin (Tesco Kipa Marmaris ve Tesco Kipa Kuşadası) elektrik ve mekanik projelerinin hazırlanması, tedarik, taahhüt ve anahtar teslim montajlarını tamamlayarak Türkiye temiz enerji sektöründe bir ilke imza attık. Halen kendisinden sonra yapılan projeler için önemli bir referans olan bu projelerin ardından 2008 yılında rüzgar ölçüm hizmeti alanındaki ihtiyaca cevap vermek üzere bu alana ağırlık verdik. İnşaatı devam eden ya da faaliyete geçmiş rüzgar santralinin çoğuna çözüm sunduk. Türkiye’nin her köşesinde, hem çevreye hem de ülkenin ekonomisine faydalı projelerde payımız olduğunu bilmek bize gurur veriyor. Bugüne kadar 200kWp’a yakın PV projesi, 150’nin üzerinde ölçüm direği montajı tamamladık.

Önümüzdeki yıldan itibaren özellikle güneş enerjisi konusunda ülke olarak ciddi bir ivme yakalayacağız. Avrupa’nın teşvikleri azaltması ve içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı ile beraber Türkiye’nin sahip olduğu güneşlenme potansiyeli, sektördeki global oyuncuların atıl kalan kapasitelerini ve yatırımlarının Türkiye’ye yönlendirmelerine neden olacaktır. 2013’te özellikle lisanssız projelerin ön plana çıkacağını tahmin ediyoruz. Bununla beraber diğer bir ana faaliyetimiz rüzgar ve güneş ölçüm ve raporlama hizmetleri olacak. Enisolar bugüne kadar sahip olduğu güvenilirlik ve profesyonellik ilkeleri ile rüzgar ve güneş enerjisi alanında hizmet sunmaya devam edecek. Stratejimiz bir yandan bugünkü faaliyetlerimizi gelecekte de devam ettirirken diğer taraftan da güneş ve rüzgar santrallerinde özellikle anahtar teslim yüklenici olarak görev almak. 

 

Türkiye yenilenebirde avrupa’nen en büyük pazarı olmaya aday

Bugünkü yerel ve küresel koşulların Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki önemini her geçen gün artırdığına dikkat çeken Murat Deligöz, şunları aktarıyor: “Avrupa’nın yatırım teşviklerini azaltması ve Yunanistan, İspanya, İtalya gibi ülkelerin son 2-3 yıldır ekonomik problemler nedeniyle bu sektöre yatırım yapmamaları, Avrupalı yatırımcıları mevcut know-how ve potansiyelini yönlendireceği pazar arayışına sürükledi. Sahip olduğu güneşlenme potansiyeli ve uygun yatırım koşulları bakışları Türkiye’ye çevirdi. İlk etapta verilecek 600 MWp lisansı var olan potansiyele nazaran az, ancak ilk adım olarak çok önemli olduğunu düşünüyorum. İlk lisansların ardından Türkiye Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olmaya aday. Rüzgar enerjisinde de durum pek farklı değil. Türkiye’nin elektrik altyapısını iyileştirmesi ile beraber şu an henüz yatırıma konu olmamış pek çok yer santral sahasına dönüşecek ve lojistiğin çok önemli olduğu rüzgar enerjisinde Türkiye hem kendisi hem de çevre ülkeler için eşsiz bir yönetim ve lojistik merkezi olacak.” 

Hizmet verdiği yatırımcılara sağladığımızı en büyük avantaj satış öncesinde gösterdiğimiz hassasiyeti ve titizliği satış sonrasında da devam ettirmemizdir. Bizler için en önemli şey yatırımcının bizden aldığı hizmetle ilgili içi rahat bir şekilde ‘Ben en iyi hizmeti alıyorum’ demesidir. Sektörde sahip olduğumuz güvenirliğin ve lider konumun altında bu kurumsal ve yüksek kaliteli hizmet anlayışı yatmaktadır.

Enisolar, projenin konumuna ve boyutuna göre zaman zaman lokal zaman zaman ise anahtar teslim hizmetler sunan lojistik firmaları ile çalışmaktadır. Lojistik partnerler seçiminde en önemli kriterimiz ise zamanında teslimat ve takip edilebilirliktir.

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz