Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Geleceğin trendi elektromobilit Bursa'da tartışıldı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Ekonomik Gelişim Kurumu NRW-Invest Türkiye Temsilciliği, Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) işbirliği ve DÜNYA Gazetesi 'nin katkılarıyla düzenlenen panelde "Almanya'da enerjide yeni dönem: Yenilenebilir enerjiler ve elektromobilite-Türk firmalarının Kuzey Ren-Vestfalya'da yararlanabileceği fırsatlar" konusu ele alındı.

 
elektromobilit.png

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin de (TAYSAD) destekleriyle gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ yaptı. Düzenlenen panele BEBKA Genel Sekreteri Mehmet Sait Cülfik, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Baran Çelik, NRW Invest Turkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi, Enerji, Sanayi, KOBİ ve Zanaat Bakanlığı'ndan Thomas Monsau, AGIT mbH Yerleşim ve Yatırımcı Danışmanlığı Bölüm Müdürü Frank Leisten, NRW Invest Germany'den Klaus Peter Dietzel, AutoCluster NRW'den Lothar Schneider ve RWTH Aachen Üniversitesi'nden Werner Rohlfs konuşmacı olarak katıldılar.

Panelde ulaşımın mümkün olduğunca hesaplı ve çevreye uyumlu hale getirilmesinin tüm dünyada bir gereklilik olduğuna vurgu yapıldı. konuşmacılar panelde Kuzey Ren-Vestfalya'nın otomotiv sektöründeki uzmanlığının yanı sıra enerji teknolojisi alanında sahip olduğu bilgi birikimi, elektrikli ulaşım konusunda yenilikçi çözümlerin üretilmesi için sağladığı uygun koşulları anlattılar.

 

'Made In Germany' ile pazar avantajı sağlanıyor

Almanya'nın batısında, Belçika ve Hollanda sınırında yer alan Kuzey Ren-Vestfalya'nın Türklere yabancı bir bölge olmadığını ifade eden NRW Invest Turkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, özellikle Türkiye'deki otomotiv ve yan sanayi firmalarının bölgeyi tercih etmesini istediklerini vurguladı. Akkaya, pek çok Türk şirketinin Made In Germany markasıyla pazara girmek için Kuzey Ren-Vestfalya'yı tercih ettiğine dikkat çekti. Alfemo, Çilek, Büro Time, Boytaş, Gökbora, İnci Lojistik, Omsan, Barsan, GTI Travel, Onur Air, Pana Film, Saray Halı, Sarar, Eroğlu, Rodi Giyim, Asil Çelik, SAFKAR Taşıt Klima Sistemleri, Flormar, Kale Kilit, İsbir gibi 300'ün üzerinde firmanın bölgede yer aldığını ifade eden Adem Akkaya, "Bunların bir kısmı da Türkiye'de geliştirdiği bir ürünü burada üreterek 'Made In Germany' olarak dünyaya satmayı hedefliyor. Öte yandan 14 bin 300'ün üzerinde yabancı firma Almanya ve Avrupa faaliyetlerini Kuzey Ren-Vestfalya üzerinden yürütüyor ve 730 bin kişiye istihdam sağlıyor. Son yıllarda en fazla yabancı yatırımın geldiği ülkeler arasında Çin ve Hindistan'ın yanında Türkiye'de yer alıyor" diye konuştu.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz