Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Global Wind Service RES projeleri için emre amade

Global çaptaki deneyimiyle rüzgar enerjisi sektörüne kurulum, servis ve bakım alanlarında anahtar teslim çözümleri sunan Global Wind Service, dört temel ilke üzerine oturduğu hizmet yelpazesiyle büyümesini sürdürüyor. Global Wind Service Türkiye Proje Müdürü Uğur Kendir, kalite, çevre, sağlık ve emniyet odaklı çalışma tarzlarıyla yatırımcılar için “kaliteli hizmet” alımı problemini ortadan kaldırdıklarını söylüyor.

 
ruezgar_gulu.jpg

Türkiye pazarına 2009 yılında giriş yapan Global Wind Service, global deneyimi, uzman kadrosu ve özel hizmetleriyle rüzgar yatırımcısının çözüm ortağı olmayı sürdürüyor. Rüzgar enerjisi yatırımcılarına kurulum, bakım ve servis alanlarında anahtar teslim çözümler sunan şirket, müşteri portföyüne ise global ölçekteki firmalarla güçlendiriyor.

Rüzgar yatırımcılarına kurulum, bakım ve servis hizmetleri kapsamında; rüzgar türbinlerinin yüksek gerilim komponentleri, fiber kanat tamiratı, güç trafosu, dişli kutusu değişimleri, kanat, jeneratör ve şaft rulmanları ölçümleri ve değişimleri gibi üretici firma garanti sürelerini doldurmuş komponentler hakkında özel çözümler sunduklarını belirten Global Wind Service Türkiye Proje Müdürü Uğur Kendir, firma olarak yaptıkları işin kalitesinden, işçi sağlığı ve güvenliğinden asla taviz vermediklerini söylüyor.

 

Global deneyimi ve yerel gücüyle pazarda

Bünyelerinde bulunan yönetici ve teknik kadronun tamamen yenilenebilir enerji sektörüne odaklandığını aktaran Kendir, “Bu sektörde uzun yıllara dayanan deneyimlerini Global Wind Service Türkiye bünyesine taşıyan yönetim kadromuz, hacim, bilgi ve deneyim olarak her geçen gün geliştirdiğimiz teknik kadromuzla, hızla gelişen yenilenebilir enerji sektöründeki yerli yabancı birçok müşterimize aynı anda kaliteli ve yüksek standartlarda hizmet verebilmekteyiz” diyor.

Sektördeki gelişim hızına paralel olarak müşteri portföylerini de her geçen artırdıklarını vurgulayan Kendir, şunları aktarıyor: “Özellikle rüzgar türbini üretiminde dünya devleri diyebileceğimiz müşterilerimiz için yurtiçi ve yurtdışı sahalarında, rüzgar türbinlerinin ön kurulumları, komple kurulumlarının yapılması, periyodik bakımları ve plansız bakımlarının yapılması konusunda hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Yerli kadromuzla gerçekleştirdiğimiz önemli operasyonlar arasında dişli kutusu, jeneratör, kanat ve kanat dişli sistemi, yüksek gerilim güç trafosu değişimi gibi majör operasyonlar ve halen kurulumu devam eden rüzgar türbinlerinde süpervizör olarak görev aldığımız operasyonlarımız yer almaktadır.”

 

‘Kaliteli hizmetten’ taviz yok!

Kendir, rüzgar enerjisi sektöründeki hızlanan yatırımların önümüzdeki süreçte servis ve bakım hizmetleri sektörüne de ivme kazandıracağını söylüyor. Pazara girecek yeni firmalarla birlikte rekabetçi bir piyasa yapısının oluşacağını belirten Kendir, bu durumun yatırımcı firmalar açısından hizmet çeşitliliğini artırmakla birlikte “hizmet kalitesi” konusun bazı sorunları ortaya çıkarabileceği uyarısında bulunuyor. Oluşacak rekabetçi ortamın servis hizmeti veren firmaları daha düşük fiyatlarla hizmet vermeye zorlayacağını vurgulayan Kendir, “Böyle bir durumda da hizmet alımı yapan firmalar için ‘kaliteli hizmet’ alımı problemi ortaya çıkacaktır. Global Wind Service olarak yürüttüğümüz projelerde hiçbir şekilde kalite, çevre, sağlık ve emniyet anlayışımızdan taviz vermeyi doğru bulmuyoruz. Küresel bir hizmet anlayışımız ve faaliyet alanımız bulunmaktadır. Sahip olduğumuz tecrübe, bilgi, beceri ve yenilikçi anlayışımızı Türkiye’de de uygulayarak, ülkemizdeki rüzgar enerji santrallerinin performanslarının yüksek tutulması, bu santrallerin ülke ekonomisine dolayısıyla küresel ekonomiye olan katkılarının artırılması orta ve uzun vadeli yatırımlarımızı yaparken baz aldığımız değerlerimizdir” diyor.  

 

Yerli üretim desteklenmeli

Önümüzdeki 10 yılda mevcut lisanslı projelerin uygulamaya geçirilmesinin sektör adına gerçekten ciddi ve desteklenmesi gereken bir büyüme olduğuna dikkat çeken Kendir, bu hedefe ulaşılabilmesi için mevcut iletim hatları ve trafo merkezlerinin hedeflenen büyümeye cevap verir hale getirilmesinin, yatırımcıların sürdürülebilir şekilde teşvik edilmesinin ve sektöre yönelik Türkiye’de üretim yapabilmesi için gereken düzenlemelerin ve süreçlerin hızlandırılması gerektiğinin altını çiziyor. Sektördeki sorunlara da değinen Kendir şunları aktarıyor: “Gelişmekte olan bir sektörde hizmet verdiğimiz için, gelişim aşamalarında yaşanan sorunlar doğal olarak bize de yansıyor. Rüzgar türbini komponentlerinin neredeyse tamamının yurtdışında üretiliyor olması, RES yatırımı yapacak olan firmalar açısından bu parçaların tedariği ve özellikle gümrük işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle zaman kaybına yol açmaktadır. Tedarikçi firmaların ülkemizde yapacağı üretim yatırımlarıyla bu gibi sorunların üstesinden gelinebileceğini düşünmekteyiz.”

 

Lojistik partnerleriyle aynı değerlerde buluşuyor

Lojistik stratejileri hakkında da bilgi veren Global Wind Service Türkiye Proje Müdürü Uğur Kendir, “Müşterilerimize zamanında, kaliteli hizmet sunabilmek için çalıştığımız lojistik partnerlerimizin değerlerinin bizim değerlerimizle örtüşüyor olmasına ve uluslararası standartlarda hizmet veriyor olmasına dikkat ediyoruz” diyor.  Diğer lojistik hizmetlerinde olduğu gibi enerji lojistiğinde de en önemli kuralın, müşterilerin talep ettiği yerde ve talep edilen zamanda operasyonların sürdürülebilir olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Kendir, şunları aktarıyor: “Enerji sektörü bu konularda çok daha hassastır. Çünkü söz konusu üretilen enerjinin sürekliliğinin sağlanamadığı durumlarda yaşanacak olan endüstriyel üretim kayıpları ülke ekonomisi hatta global ekonomide ciddi maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle lojistik firmalarının, enerji sektöründeki müşterilerine, esnek çözümler sağlayabilen, uluslararası standartlarda hizmet sunmaları faydalı olacaktır.”

 

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz