Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Kaçak akaryakıt cezası artık istasyona kesilecek

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede geri adım atmayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

hayati_yazici_kacak_benzin.jpg

Söz konusu kanuna göre, kaçak akaryakıt tespit edildiğinde ceza bayiye değil pompaya kesiliyordu. Yeni değişiklikle, pompanın bulunduğu benzin istasyonunun lisansının askıya alınması sağlanacak. Mevcut durumda akaryakıt kaçakçılığı yaptığı tespit edilen istasyonda, sadece kaçak akaryakıt satışı yapılan ‘tabanca (pompa)’ mühürlenirken müessese faaliyetine devam ediyor. Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede yapılanları basınla paylaşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, cezaların ağırlaştırılması gerektiğini savunarak “Bunun için kanunda değişiklik öngörüyoruz” dedi.

Geçen yıl 55 milyar dolar enerji faturası ödeyen Türkiye’de, kaçakçılıkla mücadelenin koordinasyon içinde olması gerektiğini belirten Bakan Hayati Yazıcı, yeni düzenleme ile Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu’nun bakanlardan oluşacağını duyurdu. Kurul, Gümrük ve Ticaret Bakanı koordinasyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ekonomi Bakanı, İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’ndan oluşacak. Yazıcı, Kurulun yılda 2 kez toplanacağını, ilk toplantının da Eylül ayı içinde yapılacağını kaydetti. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz