Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Kırgızistan’dan dev enerji adımı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev elektrik santrali inşa projesinin kapsülünü attı.

kirgizistan.png

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev elektrik santrali inşa projesinin kapsülünü attı. Kırgızistan’ın en büyük nehri Narın üzerinde inşasına start verilen santral planlanan diğer santrallerin ilki olacak. Santral, Rus Gidro şirketi tarafından inşa edilecek. Rus şirketi Yukarı Narın üzerinde toplam dört elektrik santrali inşa edecek.

Kapsül atma törenine katılan Atambayev, Kırgızistan enerji bağımsızlığı konusunda büyük bir adım atmakta olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Yukarı Narın nehri üzerinde SSCB döneminde planlandığı gibi 12 adet elektrik santrali inşa edileceğini kaydetti. Atambayev, kapsülü atılan santralin ilk baharda inşası başlayacağını ve 2016 yılına kadar dört santral da tamamlanacağını vurguladı.

Kırgızistan’da elektrik üretimi çoğalmakta olduğuna dikkat çeken Almazbek Atambayev, üretilen elektriğe müşteri olarak Çin ve Kazakistanı gösterdi. Çin ile elektrik ihracatı konusunda imzalı anlaşma bulunduğunu aktaran Atambayev, Çin’in sadece müşteri olarak kalmak istemediğini ve üretim sürecine dahil olmak istediğini da söyledi.

Gazetecilere konuşan Rus-Kırgız Yukarı Narın elektrik santraller şirketi yönetim kurul başkanı Igor Gorbenko, santrallerin ilki olan Akbulun Elektrik Santrali'nin kuvveti 67 megavat olacağını belirtti. Gorbenko, santral projelerine yatırılan 450 milyon doların geri çıkarılana kadar yönetim Rusya’nın elinde bulunacağını kaydetti. Yatırımların geri çıkarılmasından sonra yönetim iki ülke arasında dönerli şekilde yapılacak.

Orta Asya’da doğal gaz ve petrolden daha değerli olduğunu vurgulayan Rus Gidro şirketi başkanı Evgeni Viçislavoviç, projelerin inşası tamamen uluslararası normlara uygun yapılacağını ve çevreye zarar verilmeyeceğini dile getirdi.

Kapsül atarken Viçislavoviç’in Rusya’da yeni yapılmak üzere olan inşa temeline saat atma geleneği bulunduğunu söyledi. Viçislavoviç kendi saatini kapsülün yanına koyması üzerine, Kırgızistan Cumhurbaşkanı kendi saatini atamayacağını “bu saat benimle hapis günlerimi gördü, kıyamam” sözleriyle ifade etti.

Kapsül atma töreni sonrası gazetecilere konuşan Atambayev, Kazakistan’ın santral projelerinde yer almaya ilgi gösterdiğini belirtti. Kırgızistan’da inşası devam eden santrallerin Orta Asya’nın su döngüsüne zarar vermeyeceğini kaydeden Atambayev, santraller yardımıyla suyu daha verimli kullanabileceklerini ve yaz kış demeden komşu ülkelere su sağlana bileceğini vurguladı.

Kırgızistan’ın zengin ülke olması gerektiği dile getiren Atambayev, “20 yıl kaybettik. Ülkemizin potansiyelini kullanmamız lazım. Bu tarihi günü gördüğüme çok mutluyum” ifadesini kullandı.

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz