Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Konutta enerjiyi beyaz eşya harcıyor Tasarruf aydınlatmadan yapılıyor!

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) tüketici trend araştırmasında, konutlarda enerji tasarrufu konusunda öncelikler yanlış belirleniyor. Araştırmaya göre konutta elektriği en fazla beyaz eşya harcarken, tüketici tasarruf için lamba kapamayı tercih ediyor.

camasir_makinesi.jpg

TÜRKBESD tarafından yapılan tüketici eğilim araştırması sonuçlandı. Tüketicilerin beyaz eşya satın alma ve enerji tasarrufu eğilimleri ile gelecekte beyaz eşyadan beklentilerinin ortaya konulduğu aaştırmada, Türkiye'de tüketicilerin konutta enerji tasarrufu konusunda önceliklerini yanlış belirlediklerinin ortaya konulduğu belirtildi.

Araştırmanın, 15 yaş üzerinde bin 384 kişiyi kapsayan ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon illerinde gerçekleştirildiği kaydedildi. Bu kapsamda tüketicilerin enerji tasarrufu bilinci, beyaz eşya satın alma kararında etkili olan unsurlar ve gelecekte beyaz eşyaların özelliklerine yönelik beklentilerin sorgulandığı kaydedildi. Araştırmanın, Türkiye'de konutlarda kullanılan toplam elektrik miktarının yüzde 50'sinin beyaz eşyaların kullanımında gerçekleşmesine rağmen, tüketicilerin enerji tasarrufunu konutlarda kullanılan toplam miktarın yalnızca yüzde 14'ünü oluşturan aydınlatma araçları üzerinden yapmaya çalıştığının belirlendiği açıklandı. Buna göre, araştırmaya katılanların yüzde 55'inin gereksiz lambaları kapatarak, yüzde 44'ününenerji tasarruflu ampuller kullanarak, yüzde 32'sinin boşa su akıtmayarak enerjiden tasarruf ettiklerini belirttiği, enerji tasarruflu ürünler kullananların oranının yalnızca yüzde 23'te kaldığının altı çizildi.

Kadınlar, enerji tasarrufunda daha duyarlı
Araştırmada, göze çarpan bulgulardan birinin de tüketicilerin yüzde 94'ünün hanede enerji tasarrufunu ‘çok önemli’ ve ‘önemli’ olarak belirtmesi olduğunun ortaya konulduğu vurgulandı. Buna karşın araştırmaya katılanların yüzde 2’ye yakın bir kesiminin, hanede enerji tasarrufunun önemsiz olduğuna inandığı kaydedildi. Çamaşır ve bulaşık makinesi kullanımında 35 yaş üstü grubun yüzde 72'sinin, ısı derecesi ayarı yaptığını belirttiği ifade edildi. Araştırma sonuçlarına göre, kadınların, beyaz eşyaların su ve enerji tasarrufu sağlaması kapsamında erkeklere göre daha duyarlı davrandığı, ayrıca 35 yaş üstü her üç kişiden birinin beyaz eşya alımlarında, alınması planlanan ürünün enerji ve su tasarrufu sağlamasına dikkat ettiği bildirildi.

Satın almada ürün kalitesi ilk sırada
Araştırmada, ürün kalitesinin, beyaz eşya satın alma kararında en belirleyici etken olarak öne çıktığı, beyaz eşya satın alımlarında 35 yaş üstü kişilerin yüzde 44'ünün, satın alma kararını bir başka kişiyle verdiği, yüzde 40'ının ise alacağı ürüne kendisin karar verdiğinin ortaya konulduğu vurgulandı. Satın alma kararında en önemli rolü yüzde 63'lük oranla ürünün kaliteli olmasının oynadığı, marka bilinirliğinin ise yüzde 51 ile ikinci sırada yer aldığı kaydedildi. Enerji/su tasarrufu, yenilikçi ürün, servis kalitesi, fiyat ve tasarımın, satın alma kararını etkileyen diğer faktörler olarak sıralandığının altı çizildi. Öte yandan, beyaz eşya satın alınan yerler arasında yetkili bayilerin yüzde 88.9 ile ilk sırada yer aldığı açıklandı.

Verimlilik için önlem almayanların oranı %24
Araştırmada, AB gelir grubu ve üniversite mezunlarının yüzde 70'i A ve B sınıfı enerji verimli ürünler arasındaki farkı bildiği belirtildi. Tüketicilerin yüzde 50’sinin bulaşıklarını makinede yıkadığını belirttiği, C gelir grubunda yaygın olarak beş kişiden birinin bulaşıklarını her zaman elde yıkadığını söylediği vurgulandı. 35 yaş ve üstündeki kişilerin yüzde 48'inin enerji verimliliği kapsamında tasarruflu ampuller kullandığını ifade etmesine rağmen, AB gelir grubunun yüzde 24'ünün ise enerji verimliliği doğrultusunda hiçbir önlem almadığını belirttiği ifade edildi.


Enerji tasarrufunda doğru bilinen yanlışlar!

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Aydilek’e göre araştırmadan da çıkan sonuç gösteriyor ki, konutlarda enerji verimliliğine yönelik doğru bilinen yanlışlar oldukça fazla. Tüketicilerin bu konudaki farkındalıklarının artması için hükümet ile ortak bir çalışma başlatmayı hedeflediklerini kaydeden Aydilek, “Araştırma sonuçları gösterdi ki halkımız boşa yanan lambaları kapatarak ya da enerji tasarruflu ampuller kullanarak tasarruf etmeye çalışıyor. Ancak, konutlarda kullanılan elektriğin dağılımına bakıldığında bu yöntemlerin enerji tasarrufu açısından çok da verimli olmadığını görüyoruz. Çünkü Türkiye’de toplam elektrik üretiminin %24’ü konutlarda kullanılıyor, bu miktarın yarısı ise tek başına beyaz eşyaların kullanımında tüketiliyor. Buna karşın aydınlatma araçlarının konutlardaki elektrik tüketiminde payı yüzde 14” diyor.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz