Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
LPG’li araç sayısı 4milyona ulaştı

Tüm Otogaz Montajcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yılmaz Türkiye’deki LPG’li araç sayısının 4 milyonu bulduğunu belirtti.

 
lpgli_arac.jpg

Tüm Otogaz Montajcılar Derneği (TOMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yılmaz, akaryakıt fiyatlarındaki artışların, araç sahiplerinin LPG'ye olan ilgisinin arttığını söyledi.Türkiye'nin, dünyada Güney Kore'den sonra LPG'li araç kullanılan ikinci ülke konumunu sürdürdüğünü belirten Yılmaz, resmi verilere göre 3,5 milyon civarında olan LPG'li araç sayısının, 4 milyonu bulduğunu ifade etti.

Yılmaz, Türkiye'de LPG sistemi üreten ve yurt dışına ihraç eden başarılı firmaların da olduğuna işaret ederek: ''Türkiye'de kaliteli sistem üretiliyor. Bunun yanı sıra yüzde 40 oranında ekonomik avantaj sağlayan LPG'nin montajını yapan servislerdeki mühendis, usta, kalfa ve çırak sayısı 10 bin kişiyi geçti. Dönüşüm sektöründe çalışan mühendis sayısı bin 600, usta ise 3 ve 5 bin arasında. Egzozdan çıkan zehirli gazı diğer yakıtlardan daha az zararlı olan otogazlı araçların montaj, tamir, bakım ve onarımı, bu kadrolar tarafından karşılanıyor. Otogaz malzemeleri üretimi yapan fabrikalardaki istihdamı ve beraberindeki katma değeri de dikkate alırsak, ekonomiye verdiği dinamizmi ekonomistler daha iyi hesaplarlar.''


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz