Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Mercedes-Benz Türk’ten enerji verimliliğinde 5E modeli

Çevreye duyarlı bir şirket olduğunu, gerek modern üretim tesisleri gerekse ürettiği araçlar ile gösteren Mercedes-Benz Türk, enerji tüketim ve maliyetlerini beş adımdan oluşan Enerji Tasarruf Projesi (ETP) ile azaltıyor.

 
mercedes_fabrika.jpg

Mercedes-Benz Türk, otomotiv sektöründe enerji verimliliği alanında en fazla proje üreten şirketler arasında yer alıyor. Bu alandaki başarını aldığı enerjide verimlilik ödüllüyle de kanıtlayan Mercedes-Benz Türk, başlattığı Enerji Tasarruf Projesi (ETP) ile bugüne kadar birçok kazanım elde etti. Enerji verimliliği alanındaki çalışmalarını bünyesinde bulunan Mercedes-Benz Technology danışmanlık firmasıyla birlikte yürüten Mercedes-Benz Türk, başlattığı Enerji Tasarruf Projesi ile hem Türkiye’nin içinde bulunduğu enerji sıkıntısının hafifletilmesine katkıda bulunmak, hem de kendi enerji tüketim ve maliyetlerini azaltmayı hedefliyor. Genel koordinasyonu, İstanbul lokasyonunda bulunan Mercedes-Benz Türk Tesis Yönetimi Kısmı tarafından yürütülen Enerji Tasarruf Projesi, enerji yönetim organizasyonu, enerji tasarrufu, enerji verimliliği, enerjinin satınalınması ve enerjinin üretimi olmak üzere 5E modelinden oluşuyor.

 

Kendi enerjisini üretiyor

MBT’nin 5E modelinde ilk adım olan enerji yönetim organizasyonu; aylık enerji verilerinin raporlaması ve öneri sistemiyle personel bilincinin sürekli dinamik kılınmasını içeriyor. Farklı departmanlardan en az mühendis seviyesindeki personelden oluşturulan proje grubu ile enerji tasarrufunun tüm departmanlara yayılmasını amaçlayan bu adımda geliştirilen öneri sistemiyle ise personel bilincinin bu konuya ilişkin sürekli dinamik kılınması sağlanıyor.

İkinci adım olan enerji verimliliği; enerji kayıplarının nerelerde olduğunun tespiti ve proses parametrelerinin optimum hale getirilmesini içeriyor. Üçüncü adımda enerji tüketiminin azaltılması için enerji verimliliğinin arttırılması öngörülüyor. Bunun için ise verimsiz yüklerin belirlenmesi ve etiketlenmesi,  genel olarak tesiste enerji geri kazanımının arttırılması hedefleniyor.

5E modelinde dördüncü adımda enerji temin fiyatlarının düşürülmesi için doğru kaynaklardan enerjinin tedariğinin sağlanması amaçlanıyor.

5E modelinde son adımın da ise Mercedes-Benz Türk, enerji temin fiyatlarının düşürülmesi kendi enerjisini üretmeyi hedefliyor. Mevcut tesislerinde 4 adet doğalgaz ile çalışan trijenerasyon motoru bulanan MBT, bu sayede elektrik enerjisini daha ucuza mal ederken, ayrıca atık ısıyı hem ısıtma hem de soğutma için kullanabiliyor. Tekrarlanan bilgilendirme seminerleri ile bünyesinde bulunan yaklaşık 3 bin 650 çalışanını ETP hakkında bilgilendiren MBT, oluşturduğu enerji verimliliği öneri sistemi ile bugüne kadar 190 adet öneriden yaralandı.

 

CO2 salınımını %30,2 azalttı

Yapılan çalışmalar neticesinde Mercedes-Benz Türk, 2009 yılında 2008 yılına göre  %23,  2010 yılında ise 2009 yılına göre %8 olmak üzere toplamda 2008 yılına göre %30 oranında tasarruf sağladı. Enerjiyi doğru kullanmak adına ciddi başarılar elde eden şirket, “Enerji’ye olan duyarlılık, çevreye olan duyarlılıktır” anlayışı ve küresel ısınmaya karşı göstermiş olduğu proaktif yaklaşım sonucunda, 2008 yılına göre toplam CO2 salınımını 29 bin 180 tondan 20 bin 374 tona düşürerek CO2 salınımını %30,2 oranında azaltmayı başardı.

 

Otomasyonla tüketim  kontrol altında

Enerji Tasarruf Projesi ile katıldığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje yarışmasında “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)“ kategorisinde “Juri Özel Ödülü“ almaya hak kazanan MBT’nin projesinin başarısının arkasında kullanıldığı otomasyon sistemleri büyük rol oynuyor. MBT tesislerinde endüstriyel otomasyonu, yangın algılama otomasyonu, enerji izleme ve kontrolü için enerji otomasyonu ayrıca tesiste kullanılan, aydınlatma, havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemleri kontrol ve takibi için ise bina otomasyonu sistemi bulunuyor.

Şirket, projenin tam olarak tamamlanması ve ilgili personelin yıllık hedeflerine enerji tasarruf hedefini entegre edebilmek için, enerji otomasyon altyapısını genişletip, ilgili kapsam içine soğutma, basınçlı hava ve su tüketimlerinin izlenmesi ve kontrolünü de eklemeyi planlıyor. MBT, bu sayede her bir tesis için A’ dan Z’ ye tüm enerji tüketimlerini hem izleme, hem de kontrol edip raporlama imkanı yaratarak, çalışanları ve yöneticileri için daha sağlıklı bilgilerle, daha güvenilir projeler yapabilme fırsatı sağlamayı hedefliyor.

Enerji Tasarruf Projesi’ni ilk etapta 5 yıl olarak planlayan Mercedes-Benz Türk, sağladığı kazanımlardan dolayı projeyi CIP (Continuous  Improvement Process) sürekli iyileştirme prosesi olarak sürdürüyor.

 

5E MODELİNDEKİ ADIMLAR

 

  •  Enerji Yönetim Organizasyonu
  •  Enerji Tasarrufu
  •  Enerji Verimliliği
  •  Enerjinin Satınalınması
  •  Enerjinin Üretimi

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz