Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Nuh Çimento atık ısıdan elektrik üretiminde sona yaklaştı

Türkiye çimento sektöründe tek çatı atında en yüksek üretim kapasitesine sahip firma olma unvanını elinde bulunduran Nuh Çimento, enerji ihtiyacını 158 MW kurulu gücüne sahip üç adet doğal gaz çevrim santralinden karşılıyor.

nuh_cimento_elektrik.jpg

Kurdukları tesisle arıtma çamurlarını kurutarak, kömüre yakın yakıt ürettiklerini belirten Nuh Çimento Sanayi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, bu yıl ise atık ısıdan elektrik üretmeye başlayacaklarını söylüyor.

“Ürettiği çimento ile ülke kalkınmasına katkıda bulunmak” misyonu ile 1966 yılında kurulan Nuh Çimento Sanayi A.Ş. bugün Türkiye çimento sektörünün en güçlü aktörleri arasında yer alıyor. Kocaeli’nin Hereke beldesinde faaliyet gösteren Nuh Çimento, 5 milyon 700 bin ton çimento ve 4 milyon ton klinker üretim kapasitesi ile Türkiye’nin tek çatı altında en yüksek üretimine sahip şirketi konumunda bulunuyor. Liman tesisleri, Devlet Karayolu ve TEM otoyoluna yakın olmanın verdiği lojistik avantajla ürünlerini hem iç hem de dış pazara sunma imkanına sahip olan şirket, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) Temmuz 2012 verilerine göre birlik üyesi kuruluşlar içinde klinker ve çimento üretiminde %7, iç pazar ve ihracatta ise %7 pay alıyor. 2012 yılının 6 altı aylık döneminde 234 milyon TL. ulaşan cirosunu yılsonuna kadar 500 milyon TL. üzerine çıkmayı hedefleyen Nuh Çimento, Bulgaristan, Yunanistan, Irak, İtalya, Fransa, Belçika, Brezilya, Rusya, Gürcistan, Romanya, Benin, Dominik Cumhuriyeti ve Uganda gibi birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Çimento sektöründe kendi enerjini üreten örnek şirketler arasında yer alan Nuh Çimento, bu alanda gerçekleştirdiği yatırımlarla da ilklere imza atıyor.

 

Yenilenebilir enerji yatırımları gündeminde

Elektrik ihtiyaçlarını kendilerine ait olan 158 MW kurulu gücüne sahip 3 enerji doğal gaz santralinden tedarik ettiklerini belirten Nuh Çimento Sanayi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, ihtiyaç fazlası olan elektriği ise piyasaya satarak enerji sektörüne katkı sunduklarını söylüyor. Doğal gaz ile çalışan bu santraller sayesinde yüksek verimde elektrik üretimi gerçekleştirirken, CO2 salınımını da önemli oranda azatlıklarının altını çizen Şahinoğlu, “2010 yılı içerisinde başlayan ve devam eden enerji verimliliği çalışmaları ile kompanzasyon sistemine gittik ve birçok yeni teknoloji uygulaması ile elektrik kullanım verimini artırdık. Böylece elde edilen en iyi teknoloji (BAT) ile yapılan bir enerji tüketimine sahibiz. Üretim kaynaklarımızı çeşitlendirilmek amacıyla rüzgar ve hidroelektrik enerji santrali yatırımları yapılması veya devralınması ile ilgili çalışmalarımızı ise sürdürüyoruz” diyor.

 

Türkiye’nin en yüksek kapasiteli  santrali olacak

2011 yılında 451 milyon 714 bin 420 kWh elektrik, 499 bin 871 ton kömür tükettiklerini belirten Şahinoğlu, bu yılın ilk altı ayındaki elektrik tüketimlerinin 222 milyon 341 bin 342 kWh’ya, kömür tüketimlerinin ise 242 milyon 997 tona ulaştığının söylüyor. Enerjinin değerini bilerek sürdürülebilir enerji kaynak arayışlarını sürdürdüklerini belirten Şahinoğlu, bu kapsamda son yatırımlarının Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretim Santrali olduğunu açıklıyor. Çalışmalarına 2011 yılında başlanan santral ile bacalardan çıkan sıcak gazın özel kazanlarda buhara dönüştürülerek, buradan türbin ve jeneratöre iletileceğini anlatan Şahinoğlu, santralin elektrik üretim kapasitesinin ise 18 MW olacağını söylüyor. Şahinoğlu, bu yıl içinde devreye alınacak olan bu projenin atık ısıdan üretilen elektrik santralleri içerisinde Türkiye’de en yüksek kapasiteli yatırım olma özelliği taşıdığının altın çiziyor.

 

200 bin ton CO2 azaltımı hedefliyor

Global bir sorun haline gelen küresel ısınmanın önüne geçmek adına CO2 salınının azaltılmasının en öncelikli günden maddelerinden birisi olduğunu söyleyen Şahinoğlu, “ATY besleme sisteminin devreye alınması, çamur kurutma tesisinin kurulması, atık ısıdan elektrik üretimi, fidan yetiştirme çiftliğinde yıllık 300 bin adet fidan yetiştirilmesi, az enerji tüketen teknolojiye geçiş ve verimli enerji yönetimi ile yıllık 80 bin ton alternatif yakıt kullanımı gibi faaliyetlerimizle yılda 200 bin ton CO2 azaltımı hedefliyor ve bu doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz” diyor.

 

Kömüre alternatif yakıt üretiyor

Sürdürülebilir enerji alanında yürüttükleri bir diğer projenin de alternatif yakıt kullanımı olduğunu vurgulayan Nuh Çimento Sanayi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, şunları aktarıyor: “Çimento sanayinde ilk olan Arıtma Çamuru Kurutma Tesisimiz 250 ton/gün kapasite ile Avrupa’nın en büyük tesisi olma özelliğine sahip. Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma tesislerinden çıkan çamurlar olmak üzere birçok sanayi tesisinden alınan atık arıtma çamurları bacalardan çıkan sıcak gazın kullanıldığı kurutma tesisinde kurutuluyor ve kömür yerine alternatif yakıt olarak kullanılıyor. Bu tesisle Marmara Denizi’nin temizlenmesine katkı sunarken, hem katı atık depolama sorunun hem de depolama esnasında oluşan sera gazlarının önüne geçiyoruz. Diğer yandan birçok sanayi kuruluşunun katı atıkları Ağustos ayı içerisinde devreye aldığımız 5 ton/saat kapasiteli ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) besleme sisteminde kullanılıyor. ATY besleme sistemi ile yılda 10 bin ton CO2 azaltımının önüne geçmeyi hedefliyoruz”

ATY Yakıt besleme sisteminin devreye alınması, çamur kurutma tesisinin kurulması, atık ısıdan elektrik üretimi, fidan yetiştirme çiftliğinde yıllık 300 bin adet fidan yetiştirilmesi, az enerji tüketen teknolojiye geçiş ve verimli enerji yönetimi ile yıllık 80 bin ton alternatif yakıt kullanımı gibi faaliyetlerimizle yılda 200 bin ton CO2 azaltımı hedefliyor ve bu doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz. 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz