Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
ODTÜ’lülerin türbini seri üretime hazır

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen destekle, yenilenebilir enerji alanında üretilen ürünlere bir yenisi daha eklendi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin bakanlıktan aldığı destekle üretmeyi başardığı rüzgâr enerjisi türbini  bakanlıktan tam not aldı. Rüzgârların etkili olduğu bölgelerde, hanelerin elektrik ihtiyacını karşılayacak tribün yakın zamanda seri üretime geçecek.

odtu.png

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen destekle, yenilenebilir enerji alanında üretilen ürünlere bir yenisi daha eklendi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin bakanlıktan aldığı destekle üretmeyi başardığı rüzgâr enerjisi tribünü bakanlıktan tam not aldı. Rüzgârların etkili olduğu bölgelerde, hanelerin elektrik ihtiyacını karşılayacak türbin  yakın zamanda seri üretime geçecek.

Barış Ünal ve arkadaşları geçen yıl Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknoloji üretimi için verdiği 100 bin TL’lik desteğe başvurdu. Projeleri beğenilip destek almaya hak kazanan Ünal ve arkadaşları, kendilerine ayrılan bütçe ile bu yıl bir prototip üretti. Üretilen, rüzgâr enerjisi türbin  prototipine bakanlık tarafından 'başarılı' olduğu yönünde rapor verildi. Ünal ve arkadaşları şimdi prototipini ürettiği rüzgâr türbini, seri üretimine geçirmeye ve pazarlamaya hazırlanıyor.

Ürettikleri rüzgâr türbini hakkında bilgi veren Barış Ünal, türbinin klasik türbinlerden farkının daha alçakta, üst düzey bir performansla elektrik ürettiğini söyledi.

 

Vatandaş 10–12 bin liraya ürünü alabilecek

 

Seri üretime geçmeyi düşündüklerini da kaydeden ifade eden Ünal, gerekli alt yapıyı oluşturmak için bir yıl içinde üretim yapmayacaklarını daha sonra bunu gerçekleştireceklerini kaydetti. Bu projeyi daha fazla geliştireceklerini aktaran Ünal, “Seri üretime geçtikten sonra vatandaşlarımız bu ürünleri 10–12 bin lira arasında fiyatları değişecek. Haneler bu rakamı rüzgâr kuvvetine göre 4–6 yılda kendisini amorti edebilir.” diye konuştu.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz