Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Sandy enerji krizine mi dönüşüyor?

ABD'yi vuran Sandy kasırgası Nükleer Santralleri tehdit ederken, petrol tarafında büyük bir düşüşe neden oldu.

sandy.png

ABD'nin özellikle doğu kıyılarını etkisi altına alan Sandy Kasırgası, nükleer santraller için alarma geçilmesine neden oldu. New York şehrinin 80 km kuzeyinde bulunan nükleer santral, deniz suyunun 2 metreye kadar yükselmesi sonucunda kapatıldı. Santrali işleten Entergy kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, yükselen suların elektrik şebekesi için bir tehdit oluşturduğu ve suların çekilene kadar santralın kapatıldığı söylendi. Şirket ayrıca çalışanlar yada bölge için şu anda bir tehlike bulunmadığını, hudson nehrindeki su seviyesinin 3 metreye kadar çıkmasına rağmen su seviyesinde her geçen saat azalma olduğunu belirtti.

 

Şimdilik tehdit söz konusu değil

Ülkenin en eski Nükleer Santrali olan New Jersey-Oyster Creek'de ise santral çalışmaya devam ediyor fakat alarma geçilmiş durumda. Yükselen suların bu santrali de tehdit ettiği fakat şu anki koşulların santralin çalışmasını etkileyecek durumda olmadığı bildirildi. ABD Nükleer Denetleme kurulundan yapılan açıklamada ise New Jersey'de dahil olmak üzere tüm Nükleer Santrallerde durumun kontrol altında olduğu, insanlar ve bölge için herhangi bir tehditin söz konusu olmadığı belirtildi.

 

Petrol fiyatları 4 ayın dibine geriledi

Sandy kasırgası petrol fiyatlarını da etkilerken, fiyatların mayıs ayından beri en düşük seviyeleri gördüğü belirtildi. Philips 66, HES, Nustar Energy ve PBF Energy gibi petrol kuruluşlarının bazıları üretimde kesintiye giderken bazıları ise üretimi durdurdu.Ham petrolün fiyatı 85.45 dolara kadar inerken ekim ayındaki düşüş yüzde 7.3, yıllık düşüş ise yüzde 14 olarak gerçekleşti. Brent Petrol ise 109.32 dolar'a kadar düştü.

 

Rafineriler kapatılıyor

Kasırga yüzünden 6 rafineri üretimde kesintiye gitmiş durumda. Günde 1.29 milyon varil kapasiteyle çalışan petrol rafinerileri üretimi 1.22 milyon varile kadar düşürdü. Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada benzin stoklarının fırtına yüzünden kesilebileceği ve bunun 1990 yılından bu yana en düşük seviyeye gelebileceği belirtildi.

 

Benzin stokları

Saattaki hızı 120 km'yi bulan fırtına yüzünden New York, New Jersey, Long Island ve Delaware limanlarıABD Sahil güvenliği tarafından kapatılmış durumda. Bölgeye ham petrol tedarik eden tankerler ise daha güvenli bölgelere yönlendiriliyor. San Antonio merkezli NuStar şirketinin Başkan Yardımcısı John Rulo "Tesislerimiz fırtına yüzünden kapatıldı dolayısıyla petrol ve benzin sevkiyatını şu an için gerçekleştiremiyoruz. Yetkililer fırtınanın önümüzdeki günlerde hızını azaltacağını düşünüyorlar. Şu an için bir benzin sıkıntısı yok. Limanlar kullanıma açıldıktan sonra sevkiyatlar devam edecektir" dedi.

 

Veriler geç açıklanacak

ABD Körfez sahili ve Doğu sahili petrol aktarım sistemini işleten Colonial Pipeline şirketi, kasırga yüzünden petrol stok verilerinin geç açıklanacağını söyledi. ABD Enerji Bakanlığı da petrol stok ve üretim konusundaki haftalık raporunun en erken 1 Kasım tarihinde yayınlanacağını açıkladı.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz