Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
TPAO, Shell ile gazda rotayı Lübnan’a kırdı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Antalya Körfezi’nden sonra Lübnan’da da Shell ile ortak arama ve üretim yapmak için anlaşma imzaladı.

deniz_santrali.jpg

Böylelikle dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Shell ile Antalya Körfezi’nde kaya gazı çalışmalarının ardından yabancı bir ülkede ortaklık için anlaşmaya varılmış oldu. İhalelere katılmak için Shell ile işbirliği anlaşması imzalayan TPAO, aralarında Genel Enerji’nin de yer aldığı dünya devi şirketlerle ortaklık görüşmelerine başladı. TPAO’nun daha çok gaz arama ve üretimiyle ilgilendiği belirtiliyor.

Genel Enerji CEO’su Mehmet Sepil, Doğu Akdeniz petrol arama yatırımları ile ilgilendiklerini ve TPAO ile ortak girişim kurmak için görüşme halinde olduklarını söyledi. Lübnan’ın güneybatı bölümünde 40 milyar dolarlık gaz yatakları olabileceği belirtiliyor. Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Roudi Baroudi, “Lübnan açık denizinde önümüzdeki yirmi yılda günlük 90 bin varil petrol üretim olabileceğini düşünüyoruz. Bunun da piyasa değeri yaklaşık 100 milyar dolar” demişti. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz