Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Yedek elektrikte ‘eksiye’ iniyoruz

Bölge ülkeleriyle gerilen ilişkilerin enerji alışverişine olası yansımalarının tartışıldığı dönemde, elektrik rezervleriyle ilgili sıkıntı yaşanması olasılığı ufukta belirdi.

epdk.png

Elektrikte belirli rezerv kapasitesine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “2011 itibarıyla yedek kapasite yaklaşık yüzde 12 olup, 2016’dan itibaren negatif değerlere düşmekte. 2017’den itibaren negatif yedek kapasite söz konusu” uyarısında bulundu.

 

Elektrik Piyasası Gelişim Raporu’na göre, elektrik üretimi ve tüketiminde geçen yıl son 10 yılın ortalamasına göre önemli artış oldu. Kurulu güç ve puant (en çok elektrik kullanılan saatlerdeki) talep, sırasıyla yüzde 8.9 ve yüzde 8.2 arttı. Üretim ve tüketimdeki artış da yüzde 9.1 ve yüzde 9 oldu.Elektrik enerjisi üretiminde doğalgazın ağırlığının devam ettiği belirtilen raporda, “2011 itibarıyla doğalgazın payı yüzde 45 oldu. Hidrolik, linyit ve ithal kömür santralleri ise sırasıyla yüzde 23, yüzde 17 ve yüzde 10 paya sahip” denildi.    


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz