Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
2015’de doğalgaz Genel Energy’den

Kuzey Irak'ın doğal gaz ve petrol açısından dünyanın büyük tedarikçileri arasına girme eşiğinde olduğunu söyleyen Genel Energy CEO'su Tony Hayward, '2015 yılı kışında Kuzey Irak'tan Türkiye'ye ilk gazı getirmeyi istiyoruz' dedi. 2016'da ise Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 20'sini getirebileceğiz' dedi.

natural_gas.png

İstanbul'da düzenlenen Atlantic Council toplantısında bir konuşma yapan Genel Energy CEO'su Tony Hayward, Türkiye pazarına vermek için 2016'da 4 milyar metreküplük gaz potansiyeli gördüklerini, ilk gazın ise 2015 kışında vermeyi planladıklarını söyledi. Şu anda Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nde günlük 100 bin varil olan üretimlerini 2014 itibarıyla 200 bin varile çıkarmayı hedeflediklerini belirten Hayward, 'ABD verilerine göre Kuzey Irak'ta 45 milyar varillik petrol rezervi var. Aynı durum doğal gazda da söz konusu. Ayrıca ülkede yatırım altyapısı çok uygun. Bugüne kadar yapılmış yatırımların tamamlanma ve başarı oranları son derece yüksek. Yatırım ve risklere baktığınızda da dengeli bir durum söz konusu. Ayrıca petrol gelirinin de yüzde 90'ı Irak halkına dönüyor' dedi.    

 

3 milyar dolar

 

BİR şirket olarak Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nin büyük potansiyeli olduğunu belirten Hayward, 'Özel sektör için önemli olan güvenli ve sürdürülebilir bir işletme. Uluslararası standartlara uygun hukuk ve az bürokrasi. Tüm bunların hepsi var ve bu nedenle Kürt Bölgesi özel sektörü kucaklıyor' şeklinde konuştu. Son 7 yılda bölgeye çok önemli yatırımlar yapıldığını, Genel Energy'nin de bölgenin en büyük şirketi olduğunu ifade eden Hayward, 'Bugüne kadar 3 milyar dolarlık yatırım yaptık. Kürt Bölgesi, küresel petrol ve gaz tedarikçisi olmanın eşiğinde duruyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor' dedi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz