Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
ABB’den binalar için tasarruf artırıcı çözümler

Alçak gerilim elektrik dağıtımı ve bina otomasyonu konusunda lider üretici olan ABB, konutlardan otellere, ofis binalarından alışveriş merkezlerine, hastanelerden endüstriyel tesislere kadar her türlü binada yaşam kalitesini yükseltmekle kalmıyor, binalardaki enerji tüketimini azaltarak hem çevreye katkıda bulunuyor hem de enerji giderlerinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

abb_enerji.png

ABB, enerji tasarrufu sağlayan ürünleri ile günümüzün en önemli sorunu iklim değişikliğinin önlenmesine katkıda bulunuyor. AG Pano & DIN Rayı Ürünleri Pazarlama Müdürü Bülent Erdoğan, bina otomasyon sistemleri ile hem yaşanılan mekanları daha konforlu kıldıklarını hem de teknolojinin her türlü olanağını insanların hizmetine sunduklarını söylüyor.

ABB’nin konut, hastane, alışveriş merkezi gibi farklı yapıların farklı ihtiyaçlarını karşılarken, geniş otomasyon ve elektrik dağıtımı ürün yelpazesi, bilgi birikimi ve deneyimi ile inşaat projelerinin de çözüm ortağı olduğunu vurgulayan Erdoğan şunları aktarıyor: “ABB, güvenli ve sürekli enerji sağlamak adına; şebeke elektriğinin bina girişinden, odadaki priz ve anahtara, en sağlıklı ve güvenli şekilde ulaşmasına kadar her aşamada yüksek teknoloji ürün ve çözümler sunuyor. Alçak Gerilim Dağıtım panoları; ABB’nin günümüzün en modern teknolojilerini kullanarak geliştirdiği ArTu ve IS2 pano serileri, alçak gerilim elektrik dağıtımı ve otomasyon konusunda her türlü ihtiyaca yanıt veriyor. Üç farklı modeliyle ArTu, yer tasarrufu ve esneklik sağlarken IS2 pano serisi de her türlü otomasyon uygulamasına iyi hizmet sunuyor. Kablo taşıma sistemleri ile her türlü tesisat ve pano kurulumuna destek oluyor. ABB, yarım yüzyılı aşkın çalışmaları sonucu elde ettiği tecrübe ve yaratıcılık ile günümüzün en mükemmel devre kesicilerini geliştiriyor. ABB’nin formula, Tmax ve Emax serisi devre kesicileri, küçük boyutları ile panolar için uygun hacimlerde montaj olanağı sağlıyor. Ayrıca gelişmiş koruma ve haberleşme fonksiyonları sayesinde devre kesiciye tesisatın farklı noktalarından erişim imkanı da bulunuyor. Bluetooth teknolojisi sayesinde, açtırma ünitesinin korumalarını uzaktan programlayabiliyor, izleme ve bakımla ilgili bilgilere kolayca erişilebilmesini sağlıyor.” 

 

Yenilenebilir enerjiyi binalara taşıyor

 

Erdoğan, elektrik tesisat cihazları ile ABB’nin otomatik sigorta, kaçak akım koruma ve kumanda cihazları, parafudur, yük yönetim ve ölçüm cihazları, tesisat kontaktörleri modüler dağıtım kutuları ve diğer DIN rayına monte edilebilen ürünlerinin ortak dizayn ve boyut özellikleri sayesinde elektrik tesisatları için kusursuz montaj kabiliyeti ve estetik bir görünüm sağladığını belirtiyor.

Elektrik tesisat cihazlarının, otomatik sigorta ve kaçak akım koruma özellikleri ve yüksek kapasiteleri yanında kolay ve hızlı bağlantı yapabilmesi özelliğiyle binalar için kusursuz bir servis sürekliliği sağladığının altını çizen Erdoğan, ölçme, izleme, yük yönetimi ve kumanda gibi diğer fonksiyonlarının da olmasının bütünsel olarak kolaylık sunduğunu belirtiyor. ABB’nin ayrıca binalarda uygulanan fotovoltaik ve solar sistemler için ürettiği özel modüler DIN rayı ürünleri ile yenilebilir enerjinin binalarda güvenle üretilebildiğini ve kullanabildiğini vurgulayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürüyor: “ABB bina otomasyon sistemleri ile yaşam standardının bir adım ötesini vaadediyor. ABB’nin akıllı bina otomasyon sistemi ABB i-bus® KNX, fabrika, otel ve konut gibi pek çok farklı yapıda yüksek güvenlik ve enerji tasarrufu da sağlıyor. En üst standartları karşılayan ve mekanların gelecekte olası fonksiyon değişikliklerine açık olan ABB i-bus® KNX’in mükemmel becerilerini müşterilerine sunuyor. Binanın içinden ya da dışından sağlanabilen erişim ile tek dokunuşla aydınlatma ısıtma/soğutma, havalandırma kontrolü, ses ve görüntü denetimi, motorlu perde/panjur kumanda, güvenlik ve alarm sistemleri kontrolü sağlıyor. Ayrıca kontrol fonksiyonlarını manuel olduğu kadar otomatik olarak da devreye alabiliyor, kapalı devre sistemi aracılığıyla değişik günlük yaşam profilleri oluşturup bunların devreye alınmasını sağlanabiliyor.”

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz