Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Aliağa Çakmaktepe Alman borsasında

İzmir’deki en önemli enerji üretim tesislerinden Aliağa Çakmaktepe, Frankfurt Borsası’nın halka açılma çağrısına olumlu yanıt verecek.

aliaga_cakmaktepe.png

İzmir iş dünyasından 120 ismin ortaklığında 200 milyon Euro’luk yatırımla üretime başlayan Çakmaktepe Enerji Üretim A.Ş, gelecek planları arasına Frankfurt Borsası’nda halka açılmayı koydu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Atıl Akkan ile birlikte geçen ay tesisleri gezen Alman borsacılarla yakın temaslarda bulunuldu. Kirschhoff Finansal Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Rainer Kirchhoff ile Frankfurt Borsası Başkan Yardımcısı Susanne Plewan bölgeyi ve firmayı ziyaret ederek üç saat boyunca ayrıntılı bilgi aldı.

Alman şirket temsilcilerinin işletmeye hayran kaldığını söyleyen Atıl Akkan, 245 megawatt olan kurulu gücü 285 megawata çıkarmayı hedeflediklerini de aktardıklarını söyledi. Alman yetkililerin Çakmaktepe için Frankfurt Borsası’na açılma çağrısı yaptıklarını kaydeden Akkan, “Küresel krize rağmen Türkiye’deki devamlı büyüme ve özellikle enerji firmalarının gösterdiği performans Alman finans çevrelerinin de dikkatini çekmişti. Dünyanın en eski borsalarından biri olan Frankfurt Borsası, Çakmaktepe’de incelemelerde bulundu. Firmamızı, Frankfurt Borsası’nda halka arz edilmesi ve şirket tahvillerinin bu Borsa’da satışı için teklifte bulundular. 2013’te Frankfurt Borsası’nda hisselerimizi halka arz edebiliriz” dedi.

 

İMKB’den de teklif

 

Yabancı borsaların her yıl kar payı (temettü) dağıtma potansiyeli bulunan şirketlere özel önem verdiğini, Çakmaktepe’nin de bu konumda olduğunu anlatan Akkan, benzer teklifi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan da aldıklarını belirtti. Akkan, şöyle konuştu:

“Mevduat faizlerinin düştüğü bir ortamda özellikle yabancı yatırımcılar için yılda yüzde 20- 30 kar payı dağıtabilecek potansiyeli olan Çakmaktepe paylaşılamıyor. Ancak, biz hisse başına yüzde 20- 30 daha fazla bedel veren, yani şirketimizin değerini daha yüksek belirleyen Frankfurt Borsası’nın teklifini değerlendirmeye aldık. Konuyu Yönetim Kurulu’nda müzakere edeceğiz. Halka arz için tüm hazırlıklarımız tamam. Hedefimiz 2013’in ilk yarısında bu işi sonuçlandırmak.”

Akkan ayrıca halka arz sonrasında ortaya çıkacak kaynağı kasaya koyarak şirket borçlarını kapatacaklarını, ardından da yeni yatırımları gündeme alacaklarını sözlerine ekledi.

 

Davet için geldiler

 

Almanya’nın en büyük aracı kurumu olan Kirschhoff Finansal Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Rainer Kirchhoff, PKF’nin İzmir Temsilcisi Sun Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer’in daveti üzerine geçtiğimiz aylarda İzmir’e gelerek Almanya sermaye piyasaları ile ilgili bir sunum yapmıştı. Frankfurt Borsası Başkan Yardımcısı Susanne Plewan’ın da yer aldığı sunuma Gürel Grubu, AKG Grup, Kılıç Deniz Ürünleri, Küçükbay Yağ Sanayi, Çakmaktepe ve Enda Enerji, Sun Tekstil ile Üniteks başta olmak üzere 20’ye yakın firma temsilcisi katılmıştı. Türk firmalarını Frankfurt Borsaları’nda görmek istediklerini açıklayan Kirchhoff ise yaptığı açıklamada, “Almanya’daki Türkler, Türkiyeli firmalara yatırım yapmak istiyorlar.  Ege Bölgesi’nde hızlı büyüyen güçlü firmalar var. Güçlü büyüme stratejisi olan şirketler için Frankfurt Borsası’nda kote olmak çok uygun bir hedeftir. Biz Egeli firmalara bu konuda her türlü desteği verebiliriz” ifadelerine yer vermişti.

Kaynak: DHA


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz