Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Arz güvenliğini sağlamak için nükleer santral

Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, eğer Litvanya yeni bir nükleer santral kurmazsa, enerji arzının güvenliğini sağlamakta zorlanacağını söyledi.

gunther_oettinger.png

Baltık Haber Ajansı’nın aktardığına göre Oettinger, eğer Litvanya’da bir nükleer santral kurulmazsa, Baltık ülkeleri, Finlandiya ve Kaliningrad bölgesi de dahil olmak üzere o bölgede enerji arzı güvenliğindeki problemlerin süreceğini söyledi.

 

Litvanya halkı 14 Ekim’de, AB’ye katılım anlaşması çerçevesinde 2009 yılında kapattığı Sovyet yapımı Ignalina santralinin yerine geçecek Visaginas nükleer santralinin yapımına karşı oy kullanmıştı. Referandumun bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

 

Yeni elektrik santralinin Japon teknolojisi ile kurulması bekleniyordu.

 

Oettinger, referandum sonucunun nasıl değerlendirileceğinin Litvanyalı yetkililere kaldığını söyledi.

 

Ancak Litvanya’da, parlamento seçimlerinin 28 Ekim’de yapılan ikinci turunun ardından halen yeni bir hükümet kurulabilmiş değil. Görevi devredecek merkez-sağ hükümetin, ülkenin enerjide Rusya’ya bağımlılığını azaltmaya yönelik iddialı planları bulunuyordu.

 

Sandıktan birinci sırada çıkan Sosyal Demokratlar, Visaginas santralinin kurulmasına karşı çıkmakla birlikte Letonya ve Estonya ile birlikte bölgesel bir proje olarak hazırlanması halinde, denizde bir LNG santrali kurulmasına destek veriyor.

 

Oettinger, ‘Eğer yeni bir nükleer santral kurulmazsa, elektrik ithalatını artırmak ya da doğalgaz çevrim santrallerinin faaliyetlerini güçlendirmek gerekebilir. Bu sebeple doğalgaz çevrim santralleri, Litvanya, Letonya, Estonya için mükemmel ve önemli bir çözüm’ dedi.

 

Komisyon üyesi aynı zamanda AB’nin pazardaki en büyük oyunculardan Rusya’ya karşı tek sesle konuşması gerektiğini söyledi. Litvanya’da görevi devredecek olan Başbakan Andrius Kubillius, eğer ülkesi Visaginas santralini inşa etmekten vazgeçerse bunun Rusya’nın işine geleceğini söyledi.

 

Rus RIA Novosti ajansının aktardığna göre Kubillius, ‘Eğer kendi nükleer santralimizi inşa etmezsek, elektrik ithalatı için harcadığımız para, tüketicilerimizin, hanelerin ödediği para, Rusya’nın Kaliningrad bölgesi’nde inşa edilecek nükleer santrali için harcanacak’ şeklinde konuştu.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz