Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Aydınlatmada ‘tasarruflu ürünler’

Frost&Sullivan’ın araştırmasına göre yeni ürünler için anahtar kelimesini ‘tasarruf’ olarak belirleyen aydınlatma sektöründe akıllı teknolojilerin teşvik edilmesi artık bir seçim değil, başta fonksiyonel aydınlatma segmenti olmak üzere sektör temsilcileri açısından varoluşsal bir zorunluluk haline gelecek.

led.png

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost&Sullivan, aydınlatma ürünleri pazarının geleceğini mercek altına aldı ve 2012-2013 yıllarını toparlanma dönemi olarak belirleyen sektörün 2017 yılına projeksiyon tutarak özellikle enerji tasarrufuna yönelik aydınlatma ekipmanlarıyla pazarın geleceğinin parlak olacağını açıkladı.

Frost&Sullivan’ın “Avrupa Aydınlatma Donanımı Pazarı: Dikey Uygulama Sektörü” başlıklı araştırmasına göre sektörün son kullanıcıya yönelik tüm ürün katmanları için ufukta büyüme görünüyor. En büyük ve en hızlı büyüme görülen alanın ise konut sektörü olduğu belirtilen araştırmada, bunun ardından daha pahalı olan dekoratif aydınlatmada önemli bir paya sahip olan perakende ve konaklama sektörleri geliyor. Ancak pazarın enerji tasarruflu ve akıllı aydınlatmaya doğru kayacağına vurgu yapılıyor.

 

Led devrimi iştah kabartacak

 

Raporda altı çizilen önemli başlıklardan biri de devrim yaratması beklenen “LED”in pazarda faaliyet gösteren aktörler için önemli büyüme fırsatları sağlayacağı, dolayısıyla genel aydınlatma pazarı için önemli bir itici güç olacağı… 2010 yılında 19.404 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen pazar gelirlerinin 2017 yılında 23.914 milyar dolar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Çalışma kapsamına alınan sektör ve alanlar ise ofis, perakende, konaklama ve eğlence, sanayi, eğitim (kamu ve özel), sağlık hizmetleri (kamu ve özel), açık kamusal alanlar, konut, stadyum, askeri tesis ve kültürel alanlar olarak belirtiliyor.

LED teknolojisinin beklenen büyük ölçekli yükselişinin tahmin edilen dönem sonundan önce gerçekleşmesi olası görünmese de, incelenen pazar ve alanlarda önemli ölçüde kullanım alanı bulduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, LED'e geçişin tüm aydınlatma pazarlarını etkileyeceği, pazar katılımcılarının yalnızca ürünlerini değil, aynı zamanda arz ve dağıtım stratejilerini de buna göre düzenlemeleri gerekeceği vurgulanıyor.

 

Akıllı binalar kilit rolde

 

Frost&Sullivan'a göre 2010 yılında toplam Avrupa aydınlatma ekipmanları pazarının yüzde 73'üne karşılık gelen aydınlatma armatürleri, en geniş ürün segmenti olarak öne çıkıyor. Diğer ürün segmentlerine kıyasla daha düşük oranda büyüme öngörülse de, pazarın daha verimli aydınlatma kaynaklarıyla uyumlu yeni ürünlere olan talepten yararlanacağı belirtiliyor. 2010 yılında toplam pazarın yüzde 4'ünü elinde bulunduran aydınlatma kontrollerinin, enerji verimliliği konusunda artan farkındalık sayesinde pazar payını artırması ve daha akıllı binaların ortası çıkmasıyla aydınlatma kontrolünün bina otomasyonuna entegre olmasına yol açacağı öngörülüyor.

 

Avrupa’da 3 ülke pazara yön verecek

 

Öte yandan, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın aynı zamanda aydınlatma ekipmanları alanında kıtanın en büyük pazarı olmasına dikkat çekiliyor. Alman pazarında tüketicilerin enerji verimliliği konusundaki farkındalığının yanı sıra yeni teknolojilerin hızlı bir şekilde benimsenmesi de belirleyici oluyor. Bununla birlikte, Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisi olan İngiltere'de ise karbon kullanımının azaltılmasına yönelik çabalar enerji tasarruflu aydınlatma teknolojilerin yaygınlaşmasına ve satışına katkı sağlıyor. Maliyetlerde tasarruf yapmak için enerjinin azaltılmasına yönelik çabalar İtalya'da da öncelik haline gelmiş bulunuyor, çünkü İtalya'da enerji fiyatları Avrupa'nın en yüksek düzeylerinde seyrediyor.

Frost&Sullivan analistleri, sektöre genel bir bakışla çoğu Avrupa ülkesi için pazarın 2012-2013 yıllarını toparlanma dönemi olarak ve ekonomik kriz öncesi dönemin gelirlerine dönüş aralığı olarak belirliyor. Avrupa'nın büyük ekonomileri arasında yer alan ve inşaat sektöründeki durgunluktan en fazla etkilenen İspanya'nın toparlanmasının ise 2015 yılına bulacağı ileri sürülüyor.

 

Enerji perspektifinden aydınlatma

 

Dünyada tüketilen elektriğin yaklaşık ’unu aydınlatma kaynakları tüketmekte. Bu oran Avrupa Birliği’nin tüm elektrik tüketimine ya da dünyadaki nükleer enerji üretimine eşit. Öte yandan çevreye salınan sera gazının ise yaklaşık %6-8’i aydınlatma kaynaklı. Yani otomobillerden salınan toplam karbon emisyonunun %70’ine eşit. Yüksek enerji tüketimi ve sera gazı salınımının temel sebeplerinden biri de, verimsiz aydınlatma kaynakları.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan Aydınlatmada Global Enerji Tüketimi rakamlarına bakıldığında ilk sıra %43’lük oranla ticari binalar geliyor. Onu, %31’lik oranla konutlar, ’lik oranla endüstriyel tesisler ve %8’lik oranla dış mekan aydınlatmaları takip ediyor.

Aydınlatma sektörü LED’ler ile on yıllardır, belki bir yüzyıldır yaşamadığı bir değişimi de yaşıyor. Değişimin getirdikleri avantajlar hiç kuşkusuz milyarlarca TL tasarruf, daha yaşanılabilir bir çevre, daha sağlıklı ışık, yen, iş sahaları ve Ar-Ge imkanı. Zorluklar da yok değil… Kısa vadeli kazanç bakış açısı ile ilgisiz şirketlerin pazara girişi, birçok şirketin teknik birikim eksikliği sonucu başarısız uygulamaları ve standartların yeni oluşması en önemli sıkıntıların başında geliyor. 

 

Sokak aydınlatmaların faturası Led’lerle düşecek

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz aylarda açıkladığı önemli bir projeyle Türkiye’nin de LED devrimine destek olacağının sinyallerini verdi. Bakan Yıldız’ın açıklamalarına göre yıllık sokak aydınlatması için bütçeden 650 milyon TL fatura ödeyen Türkiye bu tutarı %75 azaltacak. Bu da tüm sokak lambalarını Türkiye’de üretilecek tasarruflu ürünlerle değiştirerek sağlayacak. Yani LED’ler ile bu fatura belki 165-170 milyon liraya düşecek. Projenin en az 3-4 milyara mal olması beklenirken, Enerji Bakanlığı bu konuda finansman arayışlarını da sürdürüyor. Finansmanı ve projelendirmeyi kamuya yük olmadan yapacaklarını açıklayan Bakan Taner Yıldız, “17 milyon adet sokak lambasının değiştirileceği projenin çok önemli bir unsuru da ihaleye koyulacak şartla LED’lerin Türkiye’de üretilmesi. Çok güzel bir model hazırlıyoruz ve davet usulü ihale yapacağız. Türkiye’de LED üreten firma yok ama üretecekler. Yerli üretim zorunluluğu getiriyoruz. Yabancı bir firma Türkiye’de yatırım yapıyorsa, işçisi Türkiye’den sağlanıyorsa biz onu yerli üretim kabul edeceğiz” diye konuşuyor.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz