Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Balabanlı RES için iki dev işbirliği yaptı

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Borusan EnBW Enerji, Tekirdağ’da 50 MW kurulu güce sahip bir rüzgar enerji santrali kuracak. 2013’te faaliyete geçmesi hedeflenen rüzgar enerjisi santralinin türbinlerini ise Siemens tedarik edecek.

balaban.png

Borusan EnBW Enerji, Tekirdağ’da 50 MW toplam kurulu güce sahip Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali için düğmeye bastı. 22 adet rüzgar türbininden oluşan Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’nin 2013’te faaliyete geçmesi hedefleniyor. Yılda 152,8 GWh elektrik üretecek santral, yıllık yaklaşık 95 bin ton karbondioksit salınımının önüne geçecek. Bu santral ile Borusan EnBW Enerji’nin toplam kapasitesi 160 MW’a, toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü de 110 MW’a yükselecek. Projenin hayata geçmesiyle, en temiz ve çevreye duyarlı teknoloji kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek. Uluslararası nitelikteki proje hem Türk Çevre Mevzuatı’na hem de Dünya Bankası ve IFC standartlarına uyumlu olacak. Balabanlı RES projesinin inşaat ve işletme dönemleri için Çevre Yönetim Planı uygulanacak ve denetlenecek. Böylece santralin inşaat ve işletme dönemindeki faaliyetler çevre duyarlı bir şekilde yürütülecek.

 

Borusan’a desteğimizi sürdüreceğiz

 

Balabanlı RES için Borusan Holding’in yönetim merkezi Perili Köşk’te düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Baden- Württemberg Çevre ve Enerji Bakanı Franz Untersteller, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur, EnBW AG CEO'su Frank Mastiaux ve Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla katıldı.

Törende bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada çevre hassasiyetleri açısından son derece önemli olan temiz enerji yatırımlarına Türkiye’de devam ettiğini belirterek, “Tekirdağ için önemli bir yatırımın başlangıcında bulunuyoruz. Borusan’ın EnBW için çok iyi bir ortak olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden bizler bakanlık olarak Borusan’a her zaman desteğimizi sürdüreceğiz” dedi. Türkiye'de özellikle enerji yatırımlarını kamu eliyle yapmaktan daha ziyade özel sektör eliyle yapmak için ciddi bir tercihte bulunduklarını kaydeden Bakan Yıldız ,”Türkiye’nin büyüme hızını karşılayabilmek için üretim yatırımlarına yılda 5-5.5 milyar euro civarında bir yatırım yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

2 bin mw’lık vizyonumuzdan vazgeçmedik

 

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ise Türkiye’nin hızla artan enerji talebinin karşılanabilmesi için bir yatırım seferberliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Borusan olan özellikle yenilenebilir enerji alanında yürüttükleri faaliyetlerle Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katma değer yarattıklarını belirten Uğur, şunları aktardı: “Bu inançla 2009 yılında Almanya’nın önde gelen enerji kuruluşlarından EnBW AG ile işbirliği yaparak enerji sektörüne girdik. Balabanlı RES projemizin hayata geçmesiyle birlikte kurulu gücümüzü 160 MW’a çıkaracağız. Ortaklığımızın başında belirlediğimiz 2 bin MW’lık vizyonumuzdan vazgeçmedik. İlk aşamada ulaşmayı hedeflediğimiz 1000 MW yenilenebilir enerji kapasitesine ise adım adım ilerliyoruz. Şu anda portföyümüzde, yatırım aşamasına alınmak üzere geliştirilmekte olan 318 MW kapasitesinde 5 RES projesi daha bulunuyor. Farklı seviyelerde çalışmaları devam eden projelerimizin içinde rüzgar enerjisi toplam portföyümüzün yarısından fazlasını oluşturuyor.”

 

Balabanlı RES’in türbinleri Siemens’ten

 

Borusan EnBW Enerji, Balabanlı RES için Siemens ile çalışma kararı aldı.  Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali’nde Siemens’in 108 metre kanat çapındaki, düşük ve orta güçteki rüzgarda bile enerji üretilebilen türbinleri kurulacak. Siemens, santralin tamamlanarak üretime başlamasını takiben Borusan EnBW Enerji’ye Balabanlı RES için 10 yıl boyunca servis hizmeti de verecek.

Yapılan anlaşmaya ilişkin imza törende konuşan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis, Borusan EnBW Enerji ile birlikte çalışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Siemens olarak dünyanın sürdürülebilir geleceği için çalışmaya devam ettiklerini belirten Gelis şunları aktardı:  “Her geçen gün artan enerji ihtiyacı, hepimizi yenilenebilir enerji kaynakları üzerine düşünmeye yönlendirirken biz de stratejilerimiz ve portföyümüz ile bu amaç için çalışıyoruz. Siemens Türkiye olarak, 2011 yılında gerçekleştirdiğimiz 30 MWlık Çanakkale Mahmudiye Santrali projesi 50 bin ton karbon salınımını azaltan bir proje olarak Siemens’in ilk projesi olma özelliğini taşıdı. Ardından 39 MW’lık Mersin Dağpazarı projesi ile 70 bin ton karbon salınımını azaltarak ‘Direct Drive’ türbinlerimizi Türkiye ile tanıştırdık. Bu proje geçtiğimiz aylarda tamamlandı ve devreye girdi. Güçlü ve başarılı çalışan kadromuz içerisinde, sadece rüzgar projelerine odaklı bir ekibimiz var ve bu ekip ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız ile fark yaratıyoruz. Borusan EnBW Enerji için gerçekleştireceğimiz bu projenin üretime başlamasıyla birlikte, Türkiye’de Siemens tarafından sağlanan rüzgar enerjisi kurulu gücü yaklaşık 200 MW’a ulaşacak. Ülkemizdeki rüzgar enerjisi yatırımlarındaki artışa paralel olarak, bu alandaki çalışmalarımızı daha yukarıya taşımayı hedefliyoruz ve bu projede Borusan EnBW Enerji gibi öncü bir kurum ile çalışmaktan dolayı da mutluluk duyuyoruz.”

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ise “Balabanlı Rüzgar Enerjisi Santrali projemizde Siemens gibi alanında uzman bir kurum ile çalıştığımız için son derece memnunuz. Projemizin de çok başarılı olacağına inanıyorum” dedi. Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği hedeflerin olduğunu söyleyen Uğur, büyüme ve yeni yatırımları içeren bu hedeflerin tahminlerinin de ötesinde bir enerji yatırımı anlamına geldiğini belirterek “Biz Borusan EnBW Enerji olarak, enerji talebinin özellikle de yenilenebilir kaynaklarla karşılanması suretiyle Türkiye’nin büyüme ve kalkınma sürecinin bir parçası olmak istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz