Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
BGS bölgesel oyunculuk hedefini yatırımlarla güçlendiriyor

Jeneratör, pompa ve motor alanlarında anahtar teslim çözümler sunan Borusan Güç Sistemleri, bölgesel oyunculuk hedefini yeni yatırımlar ve işbirlikleri ile güçlendiriyor. Bu süreçte hem distribütörlük ağlarını genişlettiklerini hem de üretime yönelik yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Borusan Güç Sistemleri İcra Kurulu Üyesi Tolga Akar, “Hedefimiz önümüzdeki üç yıl boyunca inşaat, su, enerji, denizcilik ve petrolde hem yurtiçinde hem de çevre ülkelerde hızlı bir şekilde büyümek” diyor. 

borusan.png

Borusan Güç Sistemleri’nin Türkiye jeneratör pazarındaki konumundan ve müşteri portföyünden söz eder misiniz? 2011 yılında nasıl bir performans sergilediniz?

 

Borusan Güç Sistemleri olarak 1994 yılından beri pazarda liderliğimizi koruyoruz. Pazarda bugün yüzde 45 gibi önemli bir paya sahibiz. Jeneratörü birkaç segmente ayırmak gerekiyor. Kritik güç ihtiyacı, kaliteli güç ihtiyacı ve sürekli güç ihtiyacı olan yerlerde CAT jeneratörleri bugün çok ciddi bir pazar payına sahip. Enerji kaybına tahammülü olmayan ve şebekeden jeneratöre geçiş döneminde bütün gücün alınmasını gerektiren yerler en büyük pazarımız konumunda. Bunlar, hastaneler, AVM’ler, havaalanları, çok katlı binalar vb… Bugün Levent Bankalar Caddesi’ndeki binaların yaklaşık %99’unda CAT çözümleri kullanılıyor. CAT markasının 0 yük alabilirliğinin yanında, güç sistemleri olarak verdiğimiz tamamlayıcı çözümlerle bu sistemin daha sofistike ve daha kalıcı olmasını sağlıyoruz

2011 çok iyi bir yıldı ve beklentilerimizin çok üzerinde geçti. Türkiye’de ofis, A tipi ofis, AVM gibi enerji ihtiyacı olan alanların yatırımlarında geçen yıl bir düşüş yaşanmadı hatta tam tersine ciddi bir pazar ihtiyacı ile karşı karşıya kaldık. Bu bağlamda geçen yıl bence iyi bir yıldı. Tabi kriz dönemlerinden sonra insanlar mutlaka “Ne olacak?” kaygısı taşıyordu. 2012’ye de aynı kaygıyla girdik ama şu ana kadar kaygı duyacak bir durum ortaya çıkmadı.

 

Borusan Güç Sistemleri’nin yurtdışı faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Özellikle yoğunlaştığınız pazarlar hangileri?

 

CAT güvendiği deneyimli firmalarla beraber bölgesel oyuncular yaratıyor. Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerde CAT ile birlikte varız. Bu ülkelerde CAT’in bütün ürünlerinin dağıtımını ve müşteri temsilciliğini biz yapıyoruz. Bizim bu ülkelerdeki diğer oyunculardan farkımız anahtar teslim çözümlerimiz. Şu anda teklif verdiğimiz 200 MW’a kadar anahtar teslimi enerji istasyonları var. Müşterilerimiz bize geldiği zaman zaten jeneratörden çok çözüm arayışında oluyor. Senkron ve otomasyon panolarını kendimiz imal ediyoruz. Bununla ilgili geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 1 milyon Euro’luk bir yatırım yaptık. Şimdi benzer bir yatırımı yaklaşık 1 milyon dolar Azerbaycan ve Kazakistan için yapıyoruz. Özellikle bu coğrafyalarda ciddi bir şekilde yerelleştirme çabası var. Bu bizim işimize çok yarıyor. Çünkü biz lokal bir firma olarak sunduğumuz çözüm ve sistemlerin mühendisliğini yapabilecek durumdayız. Bu bölgede satışlarımızı kendi ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan’da üç, Gürcistan’da iki ofisimiz var. Kazakistan’da 18 şubemiz bulunuyor.

 

Önümüzdeki süreçte açılmayı düşündüğünüz yeni pazarlar var mı?

 

Anahtar teslim ve taahhüt çözümlerinde stratejimiz Enka, Alarko, Limak ve TAV gibi çok büyük müteahhit firmalarıyla birlikte yurtdışında çözümler sunmak. Çünkü bu büyük oyuncuların da yurtdışı yatırımlarında kaliteli taahhüt firmalarına ihtiyaçları var. Geçtiğimiz üç yıl içerisinde Mısır, Tunus, İsrail, Afganistan’da sözünü ettiğim pazar segmentlerinde anahtar teslimi çözümler sunduk. Şuanda da teklif verdiğimiz bazı ülkeler var. Saydığım bu firmalarla çalışarak onların gittiği ülkelerde biz de taahhüt çözümlerimizle yer almak istiyoruz.

CAT markasıyla olduğumuz coğrafyaların haricinde girmeyi düşündüğümüz bir ülke yok. Ama Ortadoğu, Kuzey Afrika ve CIS ülkelerinde kendi ürettiğimiz panolarla, mekanik paketlerle, pompa paketleriyle, kesintisiz güç kaynakları ile çözüm sunmaya devam edeceğiz. Yapımızı da bunu destekleyecek şekilde büyütüyoruz.

Enerji, su, atık arıtma ve petrol yatırımlarının ana ürünlerini pompa, motor ve jeneratör oluşturuyor. Biz bütün bu projelerde anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Bu da bizi bütün bu projelerde bölgesel oyuncu olarak rekabetçi bir konuma getiriyor. Hedefimiz önümüzdeki üç yıl boyunca inşaat, su, enerji, denizcilik ve petrolde hem yurtiçinde hem de çevre ülkelerde hızlı bir şekilde büyümek.

 

Ürün satmıyor, çözüm üretiyor

 

Bulundukları piyasada en büyük oyunculardan biri olduklarını belirten Borusan Güç Sistemleri İcra Kurulu Üyesi Tolga Akar, firma olarak en önemli görevlerinden birinin çözüm sundukları segmentlerde müşterilerinin daha rekabetçi bir konuma gelmesini sağlamak olduğunu söylüyor. İçinde bulundukları segmentlerden birinin

denizcilik olduğunu aktaran Akar, “Türkiye’de şuan marin piyasası son derece zor durumda. 67 tane aktif tersane var. Bu tersanelerde üretilen gemi sayısı 15-20’yi geçmiyor. Hem bu endüstrinin ayağa kalkması hem de rekabette Çin yerine Avrupa ülkeleriyle rekabet edebilmek için petrol arama, sismik arama, LNG gibi ciddi mühendislik çalışması gerektiren katma değerli gemi üretiminin yapılması gerekiyor. Biz bu trendi görerek geçen yıl SAM Electronics ile Türkiye’ye teknoloji transferi yapmak üzere partnerlik anlaşması imzaladık. Şu anda SAM Electronics ile denizcilik sektörüne katma değerli çözümler sunuyoruz” diyor.

Borusan Güç Sistemleri olarak bu yılın Mart ayında uluslararası başarılara sahip Clydeunion pompa markasının temsilciliğini aldıklarını belirten Akar şunları aktarıyor: “Clydeunion atık su arıtmadan enerji istasyonlarına, petrolden nükleer santrallere kadar birçok alanda kullanılmak üzere pompa üretiyor. Bu anlaşmaya göre hem bu firmanın temsilciliğini yürüteceğiz hem de Türkiye de ilk defa pompa ürünlerini için yineleme hizmeti vereceğiz. Bunun için 1 milyon dolarlık bir yatırım yapıyoruz. Böylece hem petrol hem de denizcilik alanında sadece ürün satan değil, çözüm ve taahhüt işleri yapan bir konumda ulaşacağız. Hizmet verdiğimiz segmentlerden birisi de jeneratör. Burada büyük müteahhit firmalarının alt partnerleri olarak elektromekanik çözümler üretiyoruz. Enerjide gaz enerji sistemlerimizle, biyogaz, biyomas enerji istasyonlarına anahtar teslimi çözümler sunuyoruz. Rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde de elektrik mekanik taahhütler yapıyoruz. Bu anlamda yenilenebilir enerjide elektrik mekanik taahhüt projelerine teklif verebiliyoruz. Enerjide özellikle anahtar teslim doğalgaz santralleri yoğunlaşacağımız alanlar arasında yer alıyor.”

 

 

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz