Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
BOTAŞ’tan 2020 tahmini

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Mehmet Konuk, 2020 yılında Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının 70 milyar metreküp seviyesine ulaşacağının tahmin edildiğini açıkladı.

 
20201.png

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Mehmet Konuk, 2020 yılında Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının 70 milyar metreküp seviyesine ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

 

Konuk, bu çerçevede Türkiye’nin bir taraftan kendi artan ihtiyacını karşılamak ve kaynak çeşitlenmesiyle enerjisini temin etmek diğer taraftan da batının artan ihtiyacını karşılamak için güvenilir, istikrarlı bir güzergah olmak için çalıştığını kaydetti.

 

Türkiye’nin son 2 yıllık dönemde doğalgaz tüketiminin yüzde 20-25 oranında artış gösterdiğine dikkati çeken Konuk, geçen yıl 43 milyar metreküp seviyesinde gerçekleşen doğalgaz tüketiminin bu yıl 48 milyar metreküpü aştığını bildirdi.

 

Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının İran, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Cezayir ve Nijerya’dan karşılandığını aktaran Konuk, ”Bunların toplam hacmi yaklaşık 51 milyar metreküp. Bu yıl 48 milyar metreküpü aşıyoruz. Önümüzdeki yıl 50 milyar metreküp seviyesinde olacak. Daha sonraki dönemlerde bu tüketim artacak. 2020 yılında Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının 70 milyar metreküp seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu, ilave kaynaklara ihtiyaç olacağı, farklı güzergah ve kaynaklardan doğalgaz temini anlamına geliyor” diye konuştu.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz