Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Capatect, ısı yalıtımıyla 1.26 milyon ton karbon salınımını önledi

Filli Boya Yalıtım Grubu Capatect markasıyla Yeşil Konferansı’nda yapı kektöründe sürdürülebilirliği masaya yatırdı, sürdürülebilir bir gelecek için yalıtımın önemini anlattı.

 
capatect.png

Filli Boya Yalıtım Grubu – Capatect markası çevreye ve topluma duyarlı olarak gerçekleştirdiği çalışmalarını bu kez farklı bir platforma taşıyor. Ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefleyen Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından dördüncüsü düzenlenen Yeşil İş Konferansı’a sektöründen tek isim olarak katıldı. Bu yılki teması ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir İş’ olarak belirlenen konferansta Filli Boya Yalıtım – Capatect olarak bugüne kadar yapılan çalışmaları ve alınması gereken önlemleri anlattı. 

 

Capatect, ısı yalıtımının küresel iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar önemli olabileceğini bir kez daha kanıtladı. Yeşil İş Konferansı’nda konuşmacı olarak söz alan Filli Boya Yalıtım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk konuşmasında, “Kurum olarak yeşil iş fırsatı yarattık. Son 10 yıl içinde 10 bin usta yetiştirdik. Halkı bilinçlendirmek için il il gezdik. Konutlara yaptığımız yalıtımlarla şimdiye kadar 1.26 milyon ton karbon salınımını önledik. Bu rakam, Bolu ormanlarının yüzde 90’ına tekabül ediyor” diye belirtti.

 

Dindoruk enerji tüketiminin yüzde 37’sinin binalarda gerçekleştiğine değindi. Konutlardaki enerji tüketiminin ise yüzde 70 ile ısıtma nedeniyle olduğuna dikkat çekti. Bunu önüne geçmenin ise ısı yalıtımıyla olacağına söyledi. Dindoruk ayrıca, hükümetler ve iş dünyasının atması gereken stratejik adımların neler olacağını anlattı. Diğer yandan yapı sektörünün bu vizyonun neresinde durabileceği ve ona nasıl destek sunabileceğini aktardı.

 

Capatect olarak, WWF Türkiye ile sürdürülen “DAHA İYİ BİR DÜNYA” projesi katılımcılara örnek olarak sunuldu. Türkiye’yi adım adım gezip seminerler düzenleyerek iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen projenin çalışma ayakları tarif edildi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz