Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Elektrikte özelleştirme defteri 2013’te kapanacak!

Türkiye’nin 2000 yılından bu yana elektrik ve doğal gazda Çin’den sonra en fazla talep artışına sahip ülke konumunda bulunduğuna dikkat çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, “2013 yılı içerisinde elektrik dağıtım özelleştirmeleri defterini kapatmayı ümit ediyoruz” dedi.

metin_kilci.png

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve BP tarafından ortaklaşa düzenlenen ”Dünyada ve Türkiye’de Enerji’nin Görünümü ve Geleceği” temalı toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, enerjinin dünya gündeminin en önemli maddelerinden olduğunu belirterek, enerji diplomasisinin de uluslararası siyasetin en temel unsuru haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine rekabetçi bir ekonomiyle ulaşabileceğini kaydeden Kilci, ”Ulaşacağımız rekabetçi ekonomi sayesinde sadece kendimize yeter değil, çevremize de yeter hale geleceğiz” dedi. Kilci, Türkiye’nin enerji tedarik mekanizmasının kurulması sırasında gelecek 15 yılda alt sektörlerle birlikte 150 milyar doları aşan bir yatırıma ihtiyaç duyacağını bildirdi.

Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi konumunda bulunan ve genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’nin kişi başı elektrik tüketiminin Avrupa ortalamasının 3’te biri olduğuna dikkati çeken Kilci, başta hidroelektrik ve kömür olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmenin enerji politikalarının en temel önceliklerinden biri haline geldiğini dile getirdi. Kilci, nükleer enerji çalışmalarının da belli bir olgunluğa ulaştığını belirterek, ”Mersin Akkuyu bölgesinde geliştirilen proje son derece başarılı ve emin adımlarla ilerliyor. Bu konuda telafi edilmesi güç herhangi bir zaman kaybı şu ana kadar yaşanmadı. Sinop’ta kurulması planlanan yeni nükleer santral konusunda da birçok ülkeyle görüşmeler devam ediyor. Bu yılın sonundan önce Sinop Nükleer Santrali’nin adını koymayı ve bu konuda belirli bir mesafe almış olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

EÜAŞ nükleerde de hissedar olarak yer almalı

 

Kilci, Türkiye’nin 2000 yılından bu yana elektrik ve doğal gazda Çin’den sonra en fazla talep artışına sahip ülke konumunda bulunduğuna dikkat çekerek şunları aktardı: “Türkiye’nin 2020 yılında toplam enerji talebinin 220 milyon ham petrol eşdeğeri düzeyine çıkmasını bekliyoruz. Hazırlanan strateji belgesi çerçevesinde 2020 yılı enerji üretiminde, nükleer enerjinin payının en az %5, yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ise en az %30 olması planlanıyor. Ayrıca, rüzgar enerjisi üretiminde 20 bin megawatt, güneşte ise 3 bin megawatt kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz.”

Elektrik dağıtım özelleştirmeleri konusuna da önem verdiklerini söyleyen Kilci, “2013 yılı içerisinde elektrik dağıtım özelleştirmeleri defterini kapatmayı ümit ediyoruz” dedi.

Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) liberal enerji piyasasında sadece büyük hidroelektrik santrallerinde değil, nükleer enerji alanında da olması gereğini belirten Kilci, EÜAŞ’ın nükleer santral projelerinde paydaş ve hissedar olarak yer almasını umut ettiklerini vurguladı. Kilci ayrıca, mevcut elektrik yasası kanunun üst normlarını kaldırarak, yeni bir elektrik yasası kanunu ortaya koymaya çalıştıklarını da dile getirdi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz