Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerji Borsası yıl sonuna kadar tamam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uzun süredir beklenen Enerji Borsası ile ilgili çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını belirtti. Yıldız, “Almanya’daki Avrupa Enerji Borsası’nın bir benzeri İstanbul’da Almanların teknik desteğiyle kurulacak” dedi.

enerji_borsasi2.png

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Altın Borsası ve Vadeli İşlemler Borsası’nın ‘Borsa İstanbul’ çatısı altında birleşmesiyle ilgili süreç devam ederken, enerji piyasalarından da önemli bir haber geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları ‘Enerji Borsası’yla ilgili çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını belirterek, “Almanya Leipzig’de bulunan Avrupa Enerji Borsası’nın bir benzeri burada İstanbul’da, Almanların teknik desteğiyle kurulacak. Yasal mevzuat yılsonuna kadar tamamlanacak” dedi. İstanbul’da Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Dr. Philipp Rösler ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla enerji alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Törende konuşan Yıldız, enerji borsası kurulmasına yönelik çalışmaların artık sona geldiğini ifade ederek, “Bunun için Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ) isimli bir şirket kuruyoruz. Bu şirketin kuruluşuyla ilgili yasal düzenlemeyi meclise sevk ettik. Yılsonuna kadar düzenlemelerin tamamlanmasını bekliyoruz” bilgisini verdi.

 

EPİAŞ, Türkiye Elektrik İletim A.Ş bünyesinde (TEİAŞ) faaliyet gösterecek. TEİAŞ’ın hissedar olacağı bu yeni şirket başta elektrik olmak üzere enerji fiayatlarının serbest piyasada belirlenmesi amacıyla faaliyet gösterecek. Şirketin elektrik fiyatlarının oluşumunda etkili olması hedefleniyor. Yıldız, Alman Kalkınma Bakanlığı’yla kamu binalarında enerji verimliliğini arttırmak için 112 milyon euroluk bir anlaşmanın da imzalandığını sözlerine ekledi.

 

Alman Bakan Rösler ise meslektaşı Taner Yıldızı, övdü. Yıldız ve bürokratlarının yenilenebilir enerji konusunda Almanya’nın yaptığı hataları yapmadığına dikkat çeken Rösler, “Türkiye’de linyit kömürü konusundaki tecrübemizi taşıyabiliriz” diye konuştu.

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Dr. Philipp Rösler ve Enerji Bakanı Taner Yıldız  enerji işbirliği anlaşması imzaladı. Yıldız, “Enerji borsası için EPİAŞ isimli şirket kuruyoruz” dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz