Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerji tasarrufu sağlayıcı harcamalar beyan edilen vergiden indirilecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir yandan doğrudan vergilerin artırılması, bir yandan adaletin sağlanmasına yönelik adım atmayı düşündüklerini belirtti.

mehmet_simsek.png

Türkiye’de vergi yükünün yüksek olmadığını, fakat doğrudan ve dolaylı vergiler arasında bir dengesizlik bulunduğunu vurgulayan Şimşek, ülkede gelir vergisi ve kurumlar vergisinin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının yüzde 6 civarında bulunduğunu söyledi.

 

Enerji tasarrufları teşvik edilecek

 

Yeni Gelir Vergisi Kanunu tasarısında enerji tasarrufu sağlayıcı harcamaları teşvik edeceklerini de açıklayan Şimşek, ”Kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı, izolasyon, enerji tasarrufu ve depreme karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik harcamalar beyan edilen vergiden indirilecek. Şu anda öngördüğümüz tasarı bu, ne şekilde çıkar o sizlerin takdirinde olan bir konudur” ifadesini kullandı.

 

Özelleştirme hedefinde yanılmışız

 

Şimşek, 2012 özelleştirme hedefini ortaya koyarken 12,8 milyar dolarlık ihalesi tamamlanmış, devir noktasında bulunan özelleştirme uygulaması bulunduğunu dile getirerek, ”Biz de kendi kendimize dedik ki (bunun yarısı dahi gerçekleşse bu hedefi tuttururuz) yanılmışız” dedi.

 

Şimşek, ”TEDAŞ konusunda çok eleştirildi. 2006 yılında hükümet olarak biz TEDAŞ’ın borçlarını sıfırladık. 2006-2012 döneminde TEDAŞ 10 milyar lira borç biriktirdi. Nasıl biriktirdi- Kayıp-kaçaktan bahsetmiyorum, sattığı elektriğin parasını toplayamıyor. 10 milyar liranın yükünü de yine vatandaşlarımız çekiyor. TEDAŞ parayı toplayamayınca EÜAŞ’a borcunu ödemiyor, EÜAŞ parayı alamadığı için BOTAŞ’a olan borcunu ödemiyor. BOTAŞ parayı alamadığı için ödememezlik yapamıyor. Niye- Çünkü Ruslara ödeyecek, İranlılara ödeyecek. Ne yapıyor, ödüyor. Ama bu arada vergi mükellefiyetini yerine getiriyor. Aslında hepimizin ciddi bir şekilde oturup bu hususu tartışmamız lazım. TEDAŞ ciddi bir şekilde o parayı toplayabilirse nakit akışında problem olmayacak, vatandaşa yük gelmeyecek. Size örnek vereyim Orta Anadolu’da bir şebeke. Özelleştirmeden önce örneğin tarımsal sulamada ödeme yüzde 15 bile değildi. Yani 100 liralık elektrik satıyorsak 15′i dahi tahsil edilemiyordu. Özelleştirmeden sonra 100 liralık elektrik satılıyorsa 90′ı tahsil ediliyor.” dedi.

 

Akdeniz Bölgesi düşük fiyattan satılmadı

 

Elektrik dağıtımında Akdeniz Bölgesi’nin düşük fiyattan satılmadığını da belirten Şimşek, Gigavatsaat (GWh) özelleştirilen dağıtım bölgelerinin ortalama fiyatının 103,5 dolar, Akdeniz’in 546 milyon dolarlık ihale bedeli ile GWh başına ortalama fiyatın 109 dolar olduğunu kaydetti.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz