Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerjinin nabzını kongreler tutuyor

Çin'den sonra enerji talebinin en fazla arttığı ülke olan Türkiye, son dönemde enerji sektörüyle ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası kongreye de ev sahipliği yapıyor.

sureyya_yucel_ozden.png

Elektrik alanlarındaki özelleştirmeler, nükleer güç santralleriyle ilgili projeler, yenilenebilir enerji konusundaki teşvikler ve artan enerji talebiyle yabancı yatırımcıların her geçen daha fazla dikkatini çeken Türkiye'de, enerji sektörünün sorunları ve geleceği düzenlenen çok sayıda kongrelerde masaya yatırılıyor.

 

 

Kasım ayı boyunca  devam edecek enerji kongrelerinden "Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi" Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğince (TÜREB) 7-8 Kasım'da İstanbul'da, "Türkiye Enerji Kongresi ve Sergisi" ise Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesince 14, 15 ve 16 Kasım tarihlerinde Ankara düzenlenecek.

 

 

Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden, düzenleyecekleri "Türkiye Enerji Kongresi ve Sergisi"yle ilgili yaptığı açıklamada, 3 yılda bir düzenlenen etkinliğin bu yıl 12'ncisinin düzenleneceğini söyledi.

 

Kongrenin ana temasının "Türkiye'nin artan enerji ihtiyacında seçenekler ve yatırımlar" olduğunu belirten Özden, etkinlikte ele alınacak konuların sektördeki eksiklikler, enerji ithalatının cari açığa etkisi, yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji sektöründeki global gelişmeler olduğunu bildirdi.

 

Son dönemde enerji sektörüyle ilgili düzenlenen kongrelerin ilginç bir hal almaya başladığını ifade eden Özden, şöyle konuştu:

 

"Enerji yatırımlarında özel sektörün payının artmasıyla buradaki üreticilerin çıkarlarını savunmak ve sorunlarını dile getirmek için birçok dernek ve organizasyon kuruldu. Bu derneklerinde etkisiyle enerji kongrelerinin sayısı son dönemde arttı. Bunu sektörün gelişimi için olumlu görüyoruz ama bazı kongrelerin ticari kaygılarla düzenlendiğini fark edince de üzülüyoruz. Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi olarak bizim kongrelerimizde bağımsızlık ve yansızlık esas olmakla birlikte, sorunların çözümüne yönelik niyette ön planda."

 

Süreyya Yücel Özden, "Türkiye Enerji Kongresi ve Sergisi"nde ele alınması için akademik çevrelerden başta olmak üzere 60'a yakın bildirinin sunulduğunu belirterek, ilgili komitenin bu bildirilerden uygun bulunanları kongrenin gündemine taşıyacağını kaydetti.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz