Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerjinin Patronu’nu 11 yaşında


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 11. kuruluş yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Salı günü gerçekleştirilecek organizasyona Enerji Bakanı Yıldız, bürokratlar ve çok sayıda işadamının katılacağı açıklandı.





energy.png

Türk enerji sektörüne yön veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 11. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Üst Kurul, kuruluş yıldönümünü 20 Kasım’da Ankara’da düzenleyeceği “Türkiye Enerji Piyasaları İçin Gelecek Vizyonu” adlı konferans ve resepsiyon ile kutlayacak.

 

Konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, yapacakları konuşmalarda EPDK’nın sektördeki konumu ve Türkiye enerji sektörünün geleceği konularında değerlendirmelerde bulunacak.

 

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, aldıkları kararlar ve uygulamaları sayesinde çok güçlü bir enerji piyasası tesis ettiklerini söyledi. Düzenledikleri, petrol, elektrik, doğalgaz ve LPG piyasalarında toplamda yaklaşık 26 bin 400 şirketin faaliyet gösterdiğini belirten Köktaş, şöyle konuştu: “Bu dört piyasada yerli ve yabancı yatırımcılar açısından piyasa koşullarında yatırım yapma, faaliyet gösterme, hizmet verme imkânı sağladık. Örneğin, 10 yılda elektrik tüketimi 130 milyardan 230 milyar kilovatsaata (kWh) çıkarken özel sektörün payını ikiye katlayarak kurulu gücü de buna uygun bir şekilde yüzde 77 oranında arttırabildik. Artık özel şirketler dünyanın her yerinden doğalgaz getirebiliyor, özelleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinde, verdiğimiz kayıp kaçak oranlarını düşürme hedeflerini tutturup tüketiciye daha nitelikli hizmet veriyor. Doğalgaz dağıtım lisansı ihalelerimiz sonucunda yaklaşık 8 milyar lira yatırımla 9 milyonun üzerinde konuta doğalgaz ulaştırıldı. Önümüzdeki yıllarda da aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Elektrik kapasitesi yüzde 50 artırıldı

 

Köktaş’ın verdiği bilgiye göre, 2003 yılı öncesinde 6 şehirde doğalgaz kullanılırken, EPDK tarafından yapılan doğalgaz dağıtım lisansı ihaleleri sonucunda 65 dağıtım şirketine doğalgaz dağıtım lisansı verildi. Bu bölgelerde, 9 milyon 100 bin abone sayısına, 77 bin 800 kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam ve yaklaşık 8 milyar lira toplam yatırım tutarına erişildi. Son 8 yılda EPDK’dan lisans alan projelerden yaklaşık 18 bin 347 megavat (MW) kurulu gücündeki yeni kapasite, sisteme dâhil edildi. 31 Eylül tarihi itibariyle 2012 yılı içerisinde tüm işlemleri tamamlanarak geçici kabulü yapılmış özel sektör üretim tesislerinin toplam kurulu gücü 2 bin 695 MW’a ulaştı.

 

Elektrikte tüketicilerin kendi belirleyeceği fiyatlardan elektrik almasına imkân veren serbest tüketici limiti, yıllık 900 bin kWh’dan 25 bin kWh’a düşürüldü. Böylece tüketicilerin yüzde 77’sinin bu imkândan yararlanmasına olanak sağlandı.

 

150 milyar liralık pazarı yönetiyor

 

Yıllık işlem hacmi 150 milyar lira olan enerji sektörünün gözetim ve denetimini gerçekleştiren EPDK son yıllarda birçok uluslararası organizasyona da evsahipliği yaptı. Başkan Hasan Köktaş, “Son 2 yılda Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği ve Akdeniz Düzenleyicileri Birliği Yatırım konferansı gibi önemli toplantıları ülkemizde düzenledik. 2015 yılında Dünya Düzenleyiciler Birliği toplantısının İstanbul’da yapılmasını için büyük bir mücadele verdik ve kazandık. EPDK’nın uluslararası gücü ve etkinliği her yıl daha çok artıyor” dedi.

Kaynak: AA


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz