Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enerjiyi çözmeden Türkiye’yi dünya ligine sokamazsınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin enerji konusunda etkili bir politikası olmadığını belirterek, “Enerjide ne yapacaksınız? Kaynakları belli değil. Enerji sorununu çözmeden Türkiye’yi dünyanın ilk on ekonomisi arasına sokamazsınız” dedi

 

kilicdaroglu.png

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin sürekli Türkiye’yi 2023’te dünyanın ilk on ekonomisi içine sokacağını diline doladığını ancak bunun boş bir söylem olduğunu söyledi.

AKP’nin enerji politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, enerjiye hangi kaynakların ayrıldığını sorarak, şunları söyledi:

“2013’te ilk 10’na giriyorsak sizin enerji kaynaklarınız ne olacak? Umudunu neye bağlamışlar; Ruslar nükleer santral yapacak, biz ondan kilowat saati KDV hariç 13.5 sente elektrik alacağız... Biz nükleer santrale itiraz ederken şu gerekçeyle itiraz ettik: Nükleer teknolojiyi bizim insanımız öğrenecekse gelsin. Nükleer teknolojiyi eğer bizim insanımız öğrenmeyecekse benim topraklarımda nükleer santralin ne iş var? Onların mühendisi çalışacak, onlar teknolojiyi bilecek, onlar üretecek, bana satacak. Ne gerek var, o zaman elektriği dışarıdan satın al.”

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyelerinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ekonomide uzun süredir tartışma konusu olan gaz-fren konusunda parti olarak ne yapacaklarının sorulması üzerine şoförü değiştireceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Gaz-fren konusunda, eğer birisi, ‘gaza bas’ diğeri ‘frene bas’ diyorsa, bizim yapacağımız şoförü değiştirmektir. Doğrusu budur. Şoförün değişmediği ortamda ister gaz, ister fren sonunda seni götürüp bir tehlikeli ortamın içine sokar. Toplumun şoförü değiştirmesi lazım. Daha dengeli, daha tutarlı bir yapının olması lazım” diye konuştu.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz