Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Enverder’in gündeminde enerji çeşitliliği vardı

Bursa'da, Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) tarafından enerji çeşitliliğinin artırılması ve yerel kaynakların değerlendirilmesine dikkat çekmek için seminer düzenlendi.

enverder.png

Bursa'da, Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) tarafından enerji çeşitliliğinin artırılması ve yerel kaynakların değerlendirilmesine dikkat çekmek için seminer düzenlendi.

Seminere eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmeli, Bursa Orhangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep İleri de katıldı. ENVERDER Yüksek İstaşare Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Uysal, "Enerjide giderek artan talep ve dışa bağımlılığımıza karşılık Enerji Verimliliği Derneği olarak enerji çeşitliliğinin artırılması ve mahalli kaynakların değerlendirilmesini istiyoruz. Yenilebilir kaynaklar içinde su, rüzgar ve güneş kaynakları sürdürülebilir olmasına rağmen, biyo atıklardan az da olsa sürekli enerji elde edilebilir. Atıklardan enerji dönüşümüne yönelik ülkemizde çok önemli potansiyel olmasına rağmen bu değerlendirilmemektedir. Başta evsel katı atıklar olmak üzere, tarım, hayvancılık ve orman atıklarımızı geri kazanamadığımız için her yıl binlerce MW gücündeki enerji ihtiyacımızı yurt dışı kaynaklardan sağlamak zorunda kalıyoruz" dedi.

 

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmeli ise, "Ben kendi mühendislik bakış açımla 1970'li yıllardan sonrasını bir enerji çağı olarak değerlendiriyorum. Çünkü benim Üniversiteye yeni girdiğim yıl olan 1973'de dünya bir Petrol kriziyle sarsılmıştı ve o krizden sonra Petrol fiyatları katlanmıştı. O krizden sonra dünya farklı bir gözle petrole bakmaya başladı. Anladılar ki artık petrolünüz yoksa geleceğiniz yok. Petrolü olanlar dahi öyle bir durum karşısında birtakım risklerin var olduğunun farkına vardı" dedi.

 

Kaynak:İHA


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz