Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Fiba rüzgar enerjisi için ava çıkacak!

Yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesi, inşası ile elektriğin toptan satışı ve ticaret faaliyetleri alanında faaliyet gösteren Fina Enerji, rüzgar enerjisi alanında atağa geçti. Rüzgar enerji alanında 87,5 MW olan kurulu güçlerini gerçekleştirecekleri 1 milyar TL yatırılma 375 MW’a çıkaracaklarını söyleyen Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, önümüzdeki 2-3 yıl rüzgar lisansı toplayacaklarını açıkladı.

fiba.png

2007’de kurulan Fina Enerji, Türkiye’de yüzünü rüzgar enerjisine dönen şirketler arasında yer alıyor. Enerjinin grubun önemli 5 iş kolundan biri olduğunu belirten Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, 2007’de 125 milyon TL özkaynakla başladıkları yatırımlarının bugün itibariyle rüzgar enerjisinde 450 milyon TL’ye yaklaştığını kaydediyor. Fina Enerji olarak rüzgar enerjisi sektöründe hızla büyümek istediklerini vurgulayan Özyeğin, “Şu anda biri İzmir’de diğeri Hatay’da olmak üzere iki rüzgar santrali işletiyoruz. Bu santrallerin kapasite artışlarının yanısıra, Balıkesir ve Çanakkale’de de iki yeni santralimizin inşası devam ediyor. Santral sayımızı ilk aşamada sekize çıkarmayı ve böylelikle kurulu güç anlamında ülkemizin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte yurtdışında da rüzgar enerjisi ile alakalı projeler geliştirmekteyiz ve bu projelerden birinin de inşasına kısa zaman içerisinde başlayacağız” diyor. Şu anda rüzgarda 87,5 megavat kurulu güçleri bulunduğunu, 6 ayda kurulu gücü 150 megavata çıkarmış olacaklarını belirten Özyeğin, lisansını aldıkları 225 megavatlık rüzgar santralinin de inşasına başlanacağını bildiriyor.

 

1 milyar TL yatırım yapacak

 

2013 sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 375 MW kurulu güce ulaşacaklarını açıklayan Özyeğin şunları aktarıyor: “Bu görüşmeleri süren ve almayı düşündüğümüz lisansları içermiyor. Hedefimiz 2013 yılı sonu itibariyle kurulu gücümüzün 400 megavatın altında olmaması. 2013 Haziran sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 1 milyar liralık yatırım yapmış olacağız. Jeotermal, güneş, hidroelektrik, termik santral noktasında da tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Amacımız 2015 yılı itibariyle tüm bu alanlarda 1 milyar Euro’nun altında yatırım yapmamış olmak. Bu oranın üstü açık. Fırsatlara bağlı olarak yatırımlar gelişecek. Bunun altında yatırım yaparsak, kendimizi istediğimiz safhaya ulaşamamış olarak göreceğiz. 2-3 yıl lisans toplamaya çalışacağız. 200-300 megavatlık projeler de olabilir. Türkiye’de rüzgar rejimi açısından çok güçlü. Avrupa’daki en iyi rüzgar parkurlarından biri. Türkiye’nin ithalata bağımlı yaşamaksızın kendi rüzgar koridorlarının çok iyi şekilde değerlendirme şansı var. Sahip olduğumuz gücün en az 4-5 misline sahip olma şansımız var. Orta vadede bu 10-12 misli olabilir.” Enerji özelleştirmelerinde fiyatlar ilgilerini çekmediği için dağıtım tarafıyla ilgilenmediklerini, ihale iptallerinin de fiyatların makul olmamasından kaynaklandığını düşündüklerini ifade eden Özyeğin, üretim tarafındaki özelleştirmelerle ilgileneceklerini bildirdi.

 

RES sayısını 8’e çıkaracak

 

Fina Enerji Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Karani Güleç de rüzgar alanında mevcut iki santralin kapasite bazında Türkiye’nin önde gelen santrallerinden olduğunu söyledi. 2 olan proje sayısını 2 yıl içinde Marmara ve Ege’deki diğer yatırımlarla 8’e çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Güleç, “Hedefimiz Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olmak. Enerji yatırımı uzun süreç alıyor. Bu alanda ilerlemeyi hedefliyoruz. Hedefimiz 1.000 megavatın üzerine çıkmak. Yurtdışında da 2-3 ülkede arazi alımı ve finansman çalışmaları yapıyoruz” dedi.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz