Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Fukuşima sonrası, Japonya’nın enerji ihtiyacı Rusya'dan

Fukuşima Nükleer Tesisi'ndeki sızıntının ardından atom santrallerini kapatan ve enerji açığı artan Japonya, gözünü komşusu Rusya'nın doğal kaynaklarına çevirdi.

fukusima.png

Tokyo Gaz Şirketi'nin sözcüsü, Rusya'nın Sahkalin Adası'ndan başlayarak Tokyo'ya kadar gelecek bir boru hattı inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Bin 400 kilometre uzunluğundaki boru hattının maliyetinin 400 milyar yen olması bekleniyor. Sözcü bugün yaptığı açıklamada, "Boru hattı projesi, enerji kaynakları çeşitliği üzerinde çalışılan projelerden biri. İç çalışma gruplarında bu konu ele alındı." dedi. Boru hattının, 5 ile 7 arasında inşa edilebileceği öngörülüyor. Japonya Petrol Araştırma ile Japonya Çelik ve Sumitomo Metal gibi şirketler de Rusya'dan doğalgaz ithal etme projeleri üzerinde çalışıyordu.

 

Japonya'yı geçen yıl vuran deprem ve tsunami felaketinde büyük zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali, radyasyon sızdırmıştı. Bunun ardından hükümet, bütün santrallerin kapısına kilit vurmuştu. Geçtiğimiz yaz aylarında, artan enerji ihtiyacı nedeniyle kontrolden geçirdiği 2 santrali tekrar işletmeye açtı ancak çoğu santral hâlâ kapalı. Uzun vadede enerji ihtiyacını karşılamak için Japonya'nın ek önlemler alması gerekiyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz