Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Gama SARES ile rüzgar enerjisine adım attı

Enerji sektörünün her alanında varlığını güçlendirerek 2015 yılında toplam kurul gücünü 2 bin 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedefleyen Gama Enerji, bu kapsamda rüzgar, hidrolik ve güneş projeleriyle portföyünü güçlendiriyor. Rüzgar enerjisi alanında 22,5 MW’lik Sares RES projesini devreye alan şirket, önümüzdeki süreçte bu alanda 200-250 MW’a ulaşmayı hedefliyor.

gama1.png

1959 yılından bu yana güç santralleri, petrol, çimento, petrokimya ve gaz tesisleri, köprü ve çeşitli altyapı yapım ve yatırımları gibi birçok alanda faaliyet gösteren GAMA Holding, iştiraki GAMA Enerji ile yeni yatırım, satın alma ve birleşmelerle birlikte enerji alanındaki toplam kurulu gücünü 2015 yılında 2 bin 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Üretim portföyünü çeşitlendirerek elektrik üretiminin her alanında var olan bir yatırımcı olmayı hedefleyen Gama Enerji, yenilenebilir enerji alanında da yeni yatırımlarla büyümeyi sürdürüyor. Bu alanda devreye aldığı/alacağı tesislerle elektrik üretiminde yıllık 300 milyon kWh, hidrolik enerji üretiminde ise 180 milyon kWh güce ulaşan şirket, önümüzdeki yıllarda hidroda 200-300 MW,  rüzgar da ise 200-250 MW büyüme hedefliyor.

 

Karadağ RES’te çalışmalar sürüyor

 

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde bulunan 22,5 MW’lik Sares RES projesi ile İzmir Aliağa’da bulunan 10 MW’lik Karadağ RES projelerinin 44 milyon Euro’luk finansmanı Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası ile gerçekleştiren GAMA Enerji, Sares RES’i geçtiğimiz yıl devreye aldı. Bu santralde General Electric’in etkinlik, dayanıklılık ve şebeke bağlantısı bakımından en gelişmiş türbinleri kullanıldı. Bu türbinler sadece dünyanın en büyük rüzgar projelerinin ikisinde kullanılıyor. GAMA Enerji ortak girişimi ayrıca Sares’in 350 kilometre güneyinde 10 megavat kapasiteli Karadağ rüzgar santralinin de geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Bu iki RES projesiyle toplamda yılda 120 milyon kWh enerji üretmeyi planlayan şirket, bu projelerin Türkiye’de ortalama 59 bin ev için yeterli elektrik üreteceğini ve yılda 80 bin ton sera gazı salınımının önlenmesini sağlayacağını öngörüyor. Gama Enerji, bu iki projeyle birlikte yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini yıllık 300 milyon kWh çıkartmış olacak.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz