Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Google’ın dev güneş panelleri

Internet devi Google’ın finansal destek sağladığı Kaliforniya’nın Mojave Çölü’ndeki bu dev güneş paneli tarlası yeşil enerji tartışmasının ortasında kaldı.

google.png

Endüstriyel fotoğrafçı Jamey Stillings’in görüntülediği bu devasa tarla tamamlandığında 140 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

 

Google’ın Ivanpah Solar Electric Generating System (ISEGS) ve BrightSource Energy ile ortak gerçekleştirdiği bu yeşil projenin ufak bir sorunu bulunuyor. Panel tarlası çöl kaplumbağaların doğal yaşam alanında yer alıyor. Bu nedenle birçok çevre örgütü temiz elektrik üretmek amacıyla kurulmuş Ivanpah projesinin kaldırılmasını istiyor.

 

Projenin ortakları ise şu ana kadar sözkonusu kaplumbağaların güvenli bir şekilde yerlerinin değiştirilmesi için 56 milyon dolar harcadığını ve gereken tüm özeni gösterdiklerini iddia ediyor. BrightSource Energy sözcüsü Kristin Hunter, ABD’li teknoloji dergisi Wired’a yaptığı açıklamada “Bölgenin yakınında bir golf kulübü bir de otoyolu mevcut. Tesisimiz yapılmadan önce de burada insanlar vardı” ifadelerini kullandı.

 

1892 kuruluşlu çevre örgütü Sierra Club’ın bölge temsilcisi Barbara Boyle ise projeye en başından karşı olduklarını belirterek “Daha önceki yapılaşma kaplumbağaların nüfusunu olumsuz etkilemişti. Ivanpah’ın bunu hızlandıracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Fotoğrafçı Stillings ise tartışmayı fotoğrafları çektikten sonra dinlediğini belirterek “Bu projeyi görüntülemeden önce çevreciydim. Hala çevreciyim ama artık ilerlemenin karmaşık dengeleri olduğunu biliyorum” dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz