Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Güney Kore’de KEPCO başkanı istifa etti

Türkiye’ye nükleer reaktör ihraç etmeye hazırlanan Güney Kore’de patlak veren nükleer skandal nedeniyle devlete ait enerji şirketinin başkanı görevinden istifa etti.

kepco.png

Güney Kore hükümetinden yapılan açıklamada, Kepco şirketinin başkanının, güvenlik testinden geçmemiş aksamlar kullanıldığı belirlenen iki nükleer reaktörün kapatılmak zorunda kalmasının ardından istifa ettiğini duyurdu.

 

Ülkenin Bilgi Ekonomisi Bakanlığı, santraller tarafından tedarik edilen ve sayıları 7600′ün üzerinde olan aksamların güvenlik onaylarının sahte olduğunun anlaşılmasını ardından iki nükleer reaktörün kapatıldığını duyurdu.

 

Güney Kore’nin 23 nükleer santrali bulunuyor ve bu santrallerin tümü de tamamen devlete ait olan Kepco şirketi tarafından işletiliyor.

 

Geçtiğimiz yıl Kepco’nın başına getirilen Kim Joong Kyum’ın istifasını sunduğu belirtilirken, hükümetin istifayı kabul edip etmediği yönünde bir açıklama yapılmadı.

 

Güney Kore, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santrale talip olmuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Güney Kore Bilgi Ekonomi Bankası Bakanı Hong Sukwoo0 geçtiğimiz şubat ayından EÜAŞ ile Güney Kore firmaları arasında Afşin-Elbistan’daki kömür sahaları ve mevcut kömür santrallerinin rehabilitasyonuna ilişkin mutabakat zaptı imzalamıştı.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz