Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Hatay, Türkiye’nin altıncısı

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Türkiye’nin en önemli problemlerinden birinin enerji olduğunu belirtti. Lekesiz, Hatay’ın enerji tüketiminde 6. sırada yer aldığını söyledi.

hatay.png

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda Vali M.Celalettin Lekesiz’in de katılımı ile bölgedeki elektrik kesintileri, arızaları, sorunların çözümü ve kış ayında yaşanabilecek sorunlar görüşüldü.

 

İTSO Meclis salonundaki toplantıya Vali Lekesiz'in yanı sıra İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, TEAŞ Toroslar Elektrik Dağıtım şirket müdürü Mehmet Nimet Dalkır, TEAŞ 18. İletişim Tesis ve İşletme Grup Müdürü Yılmaz Eğerci, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali M.Celalettin Lekesiz, Hatay’ın enerji tüketiminde Türkiye’de 6. sırada yer aldığına vurgu yaptı.

 

Hatay’da yaşanan elektrik sıkıntılarının çözümü noktasında yetkili birimlerin özveri ile çalıştığını bildiklerini kaydeden Lekesiz, "Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri enerji konusu. Hatay'ın 2009 yılında enerji tüketimi yıllık 4 milyar 800 milyar kilovatsaat idi. Önümüzdeki 5 yıl için 8 milyar kilovatsaat olacağını tahmin ediyoruz. Bölgemizdeki sektörlerdeki gelişmeleri de inceleyecek olursak, Hatay’ın yıllık elektrik tüketim miktarının 10 milyar kilovatsaat olacağını umuyoruz. Yıllık elektrik tüketiminde ortalama yüzde 20 büyüme bekliyoruz. Hatay’ın enerji tüketiminde son 10 yıla baktığımızda krizlere rağmen Hatay 81 il içerisinde 6. sıraya oturdu, bu da çok önemli." dedi.

 

Ardından söz alan TEAŞ 18. İletişim Tesis ve İşletmeler Grup Müdürü Yılmaz Eğerci, sinevizyon destekli olarak İskenderun Körfezi başta olmak üzere Antakya ve bölgede yaşanan elektrik kesintileri, yatırımlarla ilgili bilgiler verdi. Toroslar EDAŞ Şirket Müdürü Mehmet Nimet Dalgır ise toplantıda bölgede yapılan yatırımlar ile ilgili açıklamalar yaptı.

 

Toplantıya gelen muhtarlar başta olmak üzere İskenderunlu sivil toplum kuruluş temsilcilerinin voltaj düşüklüğü ile meydana gelen elektrik kesintileri, elektronik cihazların yanması ve insanların TEDAŞ yetkililerine ulaşmakta zorluk çekmeleri konuları görüşüldü.

 

Toroslar EDAŞ Şirketler Müdürü Mehmet Nimet Dalgır ise “Elektrik kesintilerinin ve voltaj düşüklüğünden kaynaklanan elektronik cihazların yanması şikâyeti ile gelen vatandaşlarımızın zararları giderilecek. Bizler de bu konuda İskenderun’da ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Amacımız İskenderun’da elektrik kesintilerini en aza indirgemek ve yatırımlarımızı en modern ve kaliteli cihazlarla yapmaktır. Bu bağlamda şirketimize aldığımız tüm ürünlerin kaliteli olmasına özen gösteriyoruz." ifadesini kullandı.

 

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek de toplantıda elektrik kesintileri ve buna bağlı olarak elektronik cihazların önemli derecede zarar gördüğüne vurgu yaptı.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz