Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Irak kimin faturasını TPAO'ya kesti?

Türkiye, eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’yi Irak’a iade etmediği için petrol sondaj anlaşmasından çıkarıldı. Türkiye, hakkında idam kararı olan Haşimi’yi Irak’a teslim etmeyince, Irak hükümeti ile Türkiye’nin arası açıldı ve TPAO‘nun sondaj hakkı elinden alındı.

hasimi.png

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Irak’taki 9. blok petrol sondajı anlaşmasından çıkartıldı. Türkiye’nin, İran sınırına yakın bölgedeki sondaj anlaşmasından çıkarılmasında, eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin, gıyabında verilen idam kararına rağmen Irak’a iade edilmemesinin ve Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile Türk hükümeti arasında gerilen ilişkilerin etkili olduğu öğrenildi.

Enerji yetkililerinden alınan bilgiye göre TPAO, Irak’ta Turkish Petroleum International Company (TPIC) şirketi aracılığıyla bulunduğu 9. blok petrol sondajı anlaşmasından çıkarıldı. İran’a yakın bir bölgede yapılan sondajda TPAO, Kuveyt’ten Kuwait Energy ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dragon Oil ile ortaktı. Buradaki 3’lü konsorsiyuma yüzde 30’luk pay ile ortak olan Türkiye’nin sahip olduğu anlaşmanın değeri, başlangıç değeri itibarı ile 250 milyon doları buluyordu. Bu değerin, Türkiye’nin Irak’taki sondaj piyasasına girişinden bu yana artışta olduğu ve ilerde de artmasının beklendiği belirtildi.

 

Haşimi tepkisi mi rol oynadı?

 

Türkiye’nin sondaj anlaşmasından çıkarılmasında, Haşimi’nin, gıyabında verilen idam kararına rağmen Irak’a iade edilmemesinin ve Irak Başbakanı Maliki ile Türk hükümeti arasında gerilen ilişkilerin etkili olduğu öğrenildi.

Irak tarafının, anlaşmanın iptali ile ilgili Türk tarafına henüz resmi bir açıklama yapmadığı kaydedildi. Türkiye’nin bu sondaj bölgesindeki yüzde 30’luk payının da Kuwait Energy’ye devredildiği kaydedildi.

 

Toplam pay 5.5 milyar dolar

 

Irak’ın iptal kararı ile 250 milyon dolarlık bir paydan olan Türkiye’nin, Irak’taki toplam sondaj yatırımı ise 5.5 milyar dolarlık bir değere erişiyor. Türkiye’nin son karardan Irak’ta 4 adet daha petrol sondajı iştiraki bulunuyor. Mansuriye bölgesinde operatör (en büyük hisseli) konumda bulunan Türkiye, Güney Kore ve Kuveyt ile ortak çalışma yürütüyor.

Türkiye’nin Siba (Kuveyt’le ortak), Nissan (Çin’le ortak) ve Badra (Rusya’ya ortak) bölgelerinde petrol arama ortaklıkları sürüyor. Söz konusu bölgelerle ilgili herhangi bir anlaşma iptalinin şu anda gündemde olmadığı öğrenildi. Türkiye’nin bu alanlarla ilgili Irak hükümetiyle yaptığı servis anlaşmasının sürdüğü belirtildi.

 

INTERPOL kararı var

 

Haşimi, geçtiğimiz günlerde gıyabınla verilen kararla, Irak’ta 3. kez idam cezasına çarptırılmıştı. Bomba yüklü araçlarla Kerbela’daki Hz. Hüseyin Türbesi’ne ve Şiilere yapılan saldırı nedeniyle 3. idam cezasını alan Haşimi’nin, hakkında verilen kararlara ve INTERPOL tarafından çıkarılan kırmızı bültene rağmen Türkiye’de kalmaya devam etmesi, iki ülke arasında bir krize neden olmuştu. Hükümet yetkilileri, Haşimi’nin istediği kadar Türkiye’de kalabileceğini belirtmişti.

 

Yıldız: Yolumuza devam ediyoruz

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,   Irak’ın kararı için, ”Merkezi Irak hükümeti yetkililerinin bu kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Bizim orada 250 milyon dolarlık Kuveytli ortaklarımızla beraber yaptığımız bir iş vardı. Toplam portföyü 5,5 milyar dolardır TPAO’nun hissesine düşen. O yüzden böyle bir kontrat devrini veya hisse devrini kendileri uygun görüyorsa bizim açımızdan da bir mahsuru yok ama biz Irak’ın kuzeyinde de güneyinde de doğusunda da batısında da Irak’ın normalleşmesi adına katkı koymaya devam edeceğiz. Bizden  talepleri olursa da buna kayıtsız kalmayacağız” dedi.

Irak’ta Rusya’yla, Güney Kore’yle ve Kuveyt’le beraber yürüttükleri farklı projeler olduğunu anımsatan Yıldız, ”O, bu projelerden bir tanesi. Biz yolumuza devam ediyoruz” dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz