Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
İstanbul Aydın Üniversitesi güneşle aydınlanacak

Enerji stratejisini sürdürülebilir kalkınma, çevre ve iklim değişikliği üzerine oturtan İstanbul Aydın Üniversitesi, hem üretim hem de tasarrufa yönelik projelerle enerji alanında önemli adımlar atıyor. Üniversite binalarında kuracakları enerji yönetim sistemiyle enerji tüketimlerini %30’a varan oranlarda azaltmayı hedeflediklerini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Utlu, ayrıca hayata geçirecekleri projeyle elektrik ve su ısıtma amaçlı enerji ihtiyaçlarını güneşten karşılayacaklarını söylüyor.

aydin.png

Türkiye’nin ilk vakıf meslek yüksek okulu olarak kurulan ve mesleki eğitim önceliği temelinde üniversitesini de inşa eden İstanbul Aydın Üniversitesi, 175 bin metrekareye ulaşan yerleşim yerinde 8 fakültesi, 3 yüksekokulu, 2 enstitüsü ve 9 merkezi ile 16 binin üzerinde öğrenciye eğitim imkanı sunuyor. İstanbul Florya, Bahçelievler, Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy kampüsleri bulunan Aydın Üniversitesi’nin fakültelerinde 37, Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu’nda 78 bölüm bulunuyor.

Türkiye’nin uygulamalı eğitim yapan ilk üniversitesi olan İstanbul Aydın Üniversitesi, dünyaca tanınmış 150’nin üzerinde uluslararası üniversiteye yapmış olduğu işbirlikleri, öğrenim süresince vermiş olduğu garantili eğitim bursları, dünyanın en iyi üniversitelerinde lisans tamamlama imkanı, dünya çapında ün yapmış akademisyenleri, çift anadal programı sayesinde  aynı anda iki diploma sahibi olma imkanı, Türkiye’nin tek bir alanda kurulu en büyük teknoloji merkezime sahip olması gibi daha birçok özelliği ile öğrenciler için de farklılıklar yaratıyor. ÖSYM verilerine göre, 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011’de Türkiye’de en çok tercih edilen ve en çok öğrenci yerleştiren vakıf üniversitesi olmasıyla, eğitim dünyasındaki yerini bir kez daha ispatlayan Aydın Üniversitesi, enerji alanının da hayata geçireceği projelerle farkındalığını artırıyor.

 

Enerjiyi birinci öncelik haline getiriyor

 

İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Utlu, ulusal ekonomilerin temel girdisini oluşturan enerji kaynaklarının gündelik yaşamın devamı, toplumsal refah seviyesinin artırılması bakımından hayati öneme sahip olduğunu söylüyor.

Üniversite olarak enerji stratejilerini, enerji kaynaklarının %74’ünü ithal eden bu nedenle de enerjide sürdürülebilirliği ve güvenliği sağlamayı hedefleyen Türkiye’nin stratejisi doğrultusunda oluşturduklarını belirten Utlu, şunları aktarıyor: “Bu kapsamda stratejimiz, enerjiyi birincil öncelikli çalışma alanı haline getirerek, yapmakta olduğu ve yapacağı projelerde ülkemizin enerji sorunlarına çözüm, ülkemizin doğal ve yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin kullanılması konusunda uygulanabilir projeler üretmek, yeni nesil enerji kaynaklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar yapmak, üniversite-sanayi işbirliği ile sanayide enerjinin etkin kullanımına yönelik üretim teknolojileri geliştirmek, enerji yönetimi sistemini üniversiteye kurarak, enerji yönetimini yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak öğrencilerimize aktarılmasını sağlamak, bu sistemin binalarda ve sanayide kurulmasında gerekli danışmanlık hizmetlerini vermek şeklindedir. Ayrıca ülkemizin alternatif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek, alternatif enerji teknolojilerinin yaygın kullanımı için gerekli beyin gücü ve bilgi birikiminin oluşmasını sağlamak, üniversite öğrencilerini başta güneş, rüzgar ve hidrolik olmak üzere, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacak ürünler ortaya koymalarını sağlayacak bilgi birikimi ile donatmaktır. Üniversitemiz yapacağı çalışmalarla, enerji güvenliğinin, sürdürülebilir kalkınma, çevre ve iklim değişikliği ile birlikte anılan bir kavram haline gelmesini sağlamayı hedeflemektedir.”

 

Tüketimi %30 azaltacak

 

 İstanbul Aydın Üniversitesi’nde tüketilen enerjinin doğalgaz ve elektrik ağırlıklı olduğunu dile getiren Utlu, gece eğitimlerinin tüketimi daha da artırdığını söylüyor. Enerji tüketimini azaltmaya yönelik olarak binalarda enerji yönetim sistemi kurmaya başladıklarının bilgisini veren Utlu, bunun tüketimde en az %30’a varan oranlarda düşüş yaratacağının altını çiziyor. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin enerji verimliliği ve tasarruf konusunda TÜBİTAK; TEYDEP, KOSGEB, İSTKA gibi birçok projesi bulunduğunu anlatan Zafer Utlu, “Ayrıca Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin önderliğinde kurulan ‘Enerji Kulübü’ vasıtası ile enerji verimliliği ve tasarruf konularında bilgilendirmeye yönelik konferans ve seminerler verilmektedir. Ayrıca kulübümüzün geliştirdiği ‘İstanbul Aydın Üniversitesi Kendini Aydınlatıyor Projesi’ ile güneş enerjisini kullanarak üniversitemizin elektrik ve su ısıtma amaçlı enerji ihtiyacı fotovoltaik güneş pilleri vasıtası ile karşılanacaktır” diyor. Utku, önerilerini ise, enerji sektörünün üniversitelerle işbirliği ile enerji maliyetlerini azaltıcı projeler gerçekleştirmesi, enerjinin verimli kullanımı konusunda toplumsal bir duyarlılığın oluşturulması için yaygın eğitimlerin verilmesi ve ilköğretim okullarına yönelik “enerjinin etkin kullanımına” yönelik görsel sunumlar yapılması şeklinde sıralıyor.

 

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz