Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
İthal enerjinin yüzde 63'ü ulaştırmaya gidiyor

Yeşil İş / Green Business 2012 Konferansı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin 54,1 milyar dolarlık enerji kalemleri ithalatının yüzde 63’lük bölümünü ulaştırma sektörünün kullandığını belirtti.

yesil_is.png

 “Sürdürülebilir gelecek için sürdürülebilir iş” konusunun ele alındığı konferansta, sürdürülebilir iş modelleri, kurumlarda karbon yönetimi, yenilenebilir enerji, yeşil istihdam, sürdürülebilir şehirler, sürdürülebilir tüketim, sürdürülebilir turizm, enerji verimliliği yönetimi, yeşil tesisler ve sürdürülebilir belediyeler gibi birçok konu masaya yatırıldı.

 

Bedelini çevre ödüyor

 

Konferansta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğumların ölümlerden 1,5 kat fazla olduğunu, 1,2 milyon insanın temiz suya ulaşmadığı, 1,4 milyon insanın da elektrik ile tanışmadığı bir dünyada yaşandığını kaydetti.1,3 milyon kişinin sıtmada öldüğü dünyada ve yine 1,8 milyon kişinin de ishalden hayatını kaybettiği bir ortamda olunduğuna işaret eden Bakan Yıldız, bu rakamların çevre faktörünün, temiz enerji ile birlikte ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini anlattı. Bakan Yıldız, global krizle uğraşan ekonomilerin de yeşil enerji ile ilgili yapılacak her yatırımı külfet olarak gördüklerini söyledi. Dünyada petrol ve doğalgazdan elde edilen kaynaklarla elde edilen enerji miktarının hala yüzde 50’ler, kömürden elde edilen kaynağın ise yüzde 30’lar civarında olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, geriye hareket alanı olarak yüzde 20’lik bir pay kaldığını ve bu alanın değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Yenilenebilir enerji kaynakları ile yerli kaynakların ön plana alındığı bir ortamda çevreye duyarlı olunması gerektiğine vurgu yapan Bakan Yıldız, konunun bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bakan Yıldız, dünyanın büyük çoğunluğunun her yaptığı teknolojik yatırımının bedelini çevre ile ödediğine de dikkati çekti.

Bakan Yıldız Türkiye’nin son 10 yılda sürdürülebilir yatırımlar alanında büyük yol kat ettiğinin altını çizerek, “Bugün Türkiye’nin kullandığı enerjinin %25’i yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor” dedi. Türkiye’nin enerji ithalatının yüksek rakamlarda olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız şunları aktardı: “Türkiye'nin 54,1 milyar dolarlık enerji kalemleri ithalatının yarısından daha fazlasını, yani yüzde 63’lük bölümünü ulaştırma sektörü kullanıyor. Kullandığımız araçların sayısı 16 milyon adete çıktı. Bu aynı zamanda petrol ve türevlerinden yararlanmadığımız enerji sektörünün ulaştırma sektöründe daha fazla büyüdüğünü görüyoruz. Ulaştırma sektöründe kullanılan petrolün kullanımı, enerji sektöründe kullanılandan daha hızlı büyüyor.”

 

Türkiye yeşile yöneliyor 

 

Kalkınma Bakanlığı Müşteşarı Kemal Madenoğlu ise sürdürülebilir kalkınmanın bir anlamda nesiller arası bir dengeyi gözetmek anlamına geldiğini kaydetti. Sürdürülebilir kalkınmada, böyle bir yaklaşım kurumsallaşmadıkça piyasada mekanizmaları oluşturulmadıkça çok fazla bir anlam ifade etmediğini dile getirerek, Madenoğlu şunları aktardı: “Önemli olan bunları kurumsallaştırmak Bütün topluma yön veren düzenlemeleri özel sektörüyle, piyasa mekanizmalarıyla kurumsallaştırdığımız zaman ancak çocuklarımızın geleceğini dikkate almış oluruz. Bizim bunu kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak algılamamız gerekiyor. Türkiye artık daha sürdürülebilir olan, daha yeşil olanı tercih etmeye başlıyor. Artık dünyada, özellikle Türkiye'de ne kadar çevreye duyarlı, ne kadar az kaynak kullanıldığı, ne kadar az maliyetle ürünün üretildiği, ne kadar az enerji kullanılarak üretiliyor soruları önem kazanıyor.”

 

Salınımını azaltmak için  çok fazla zamanımız yok

 

Schneider Electric Güç Çözümleri Genel Müdür Yardımcısı Bora Tuncer ise karbon salınımını azaltmak için çok fazla zamanın olmadığını söyledi. Bu noktada özel sektöre büyük iş düştüğünü belirten Tuncer, “Çevreci enerji kaynaklarının kullanımını aktif hale getirmek için vaktimiz kalmadı. Konu karmaşık değil. Şirketler bir yandan şirketlerindeki enerji ihtiyacını tasarruflarla dengelerken, diğer yandan da tüketicileri bilinçlendirmek için çabalamalı” diye konuştu. Son kullanıcıların enerji kullanımının düşürülmesi gerektiğini ifade eden Tuncer, evde yapılacak 1 birimlik tasarrufun, 3 birimlik petrol tasarrufuna denk geldiğini söyledi. Tuncer, şunları aktardı: “Çevre bilincinin artırılması gerekiyor. Bu konudaki Ar-Ge çalışmaları da yapılıyor. Türk ekonomisi açısından yüzde 20’lik enerji tasarrufu demek ülke ekonomisi için 60 milyar dolarlık tasarruf demek.” Dünyanın içinde bulunduğu hızlı değişim ve küreselleşmenin, beraberinde yeni iş fırsatları getirdiğini dile getiren Tuncer, “En sonunda kaçınılmaz olarak daha fazla enerji ihtiyacı oluyor. 2050’de bugünkünün iki katı enerji harcanacak. Özellikle özel sektörde yer alan şirketler daha az kaynakla daha çok sonuç çabası içine girdi. Artık dünya bu konudaki endişe duymaktan çok bir şeyler yapmak için gayret etmeli” dedi.

 

Sürdürülebilirlikte sosyal sorumluluğun ötesine geçilmeli

 

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Sevinç Onay ise “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz ve tüm bu süreçte çözüm ortaklarımız ve katılımcılar ile birlikte yarattığımız bu güçlü sürdürülebilirlik platformununun ülkemizde sürdürülebilir iş modellerine geçiş için çok önemli bir görev üstlendiğine inanıyoruz” dedi.

Konferansta “Rio +20’nin Türkiye Yansımaları” başlıklı oturumun moderatörlüğünü üstlenen enerji danışmanı ve Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur Bursa ise, sürdürülebilirlik kavramının çevre ve sosyal sorumluluğun ötesinde bir üst kavram olarak iş dünyasının gündeminde olması gerektiğini belirtti.

 

Konferansın karbon ayak izi silindi

 

Sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalarıyla dünya çapında tanınan birçok konuşmacıyı ağırlayan konferansta; “insanların çöpe bakış açısını ve sürdürülebilirliğin tarihini değiştiren isim” olarak ünlenen, Terracycle şirketinin kurucusu Tom Szaky, dünya çapında bir sürdürülebilirlik lideri olarak tanınan The Guardian Sustainable Business Genel Yayın Yönetmeni Jo Confino, CNN’de yaptığı programlarla ismini duyuran ve güneş enerji çalışmalarına katkısı nedeniyle ABD İklim Enstitüsü Ödülü sahibi olan Jeremy Leggett’in yanı sıra, sürdürülebilirlik raporlamasına standart oluşturan ve küresel sürdürülebilir ekonomiye yönelik vizyonuyla en etkili uluslararası organizasyon olan Global Reporting Initiative-GRI’ın İletişim Direktörü Marjolein Baghuis gibi isimler de söz aldı.

Bu sene İclal Aydın, Kürşat Başar ve Toprak Sergen gibi sürpriz konukların da katılımıyla renklenen Yeşil İş  – Green Business 2012, “Karbon Nötr Konferans’’ olarak organize edildi. Yeşil İş – Green Business Konferansı süresince ortaya çıkan CO2 emisyonları hesaplanarak konferansın karbon ayak izi silindi. 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz