Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Kilis’e 7 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımı

Güneş enerjisi panel fabrikası ve güneş tarlası yatırımı için Türkiye’deki imkanları araştıran uluslararası enerji firması ABD’li International Capital Alliance (ICA) kesin kararını verdi.

gunes_enerjisi.png

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’le görüşen şirket yetkilileri, Kilis’te 7 milyar dolarlık güneş enerjisi panel fabrikası ve güneş tarlası yatırımı yapacak.

ICA Yönetim Kurulu Başkanı Jane İlknur Un ve Yönetim Kurulu Üyesi Robert A. Richard, Kilis’e gelerek incelemelerde bulundu ve Ankara’da Bakan Ergün’le görüştü.

Richard, bunun için Kilis Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) arsa baktıklarını ve ilk aşamada kentte 200 megavat kapasiteli güneş enerjisi tarlası kurmak istediklerini belirterek, bunun yatırım bedelinin 700 milyon dolar olduğunu bildirdi. Sözkonusu üretim kapasitesini 3-4 yıl içerisinde 2 bin megavata kadar yükseltmeyi planladıklarını anlatan Richard, 2 bin megavatlık bir  güneş enerjisi tarlasının toplam yatırım tutarının ise 6-7 milyar doları bulacağını kaydetti.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, “Yatırım konusunda her türlü yardıma ve katkıya hazırız. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer tahsisini hemen yapıyoruz.” dedi.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz