Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Kriz yenilenebilir enerji sektörünü de vurdu

Yunanistan’da 13,5 milyar avroya varan yeni kemer sıkma önlemlerine tepki gösteren on binlerce kişi parlamento binası önünde prostesto gösterileri düzenledi.

yunanistan_kriz.png

Yunanistan başbakanı Antonis Samaras’ın açıkladığı bütçe kesintileri, Vergi artırımları, işgücü reform paketi Çarşamba akşamı oy çoğunluğu ile kabul edildi. 600 sayfalık torba yasa tasarısı ücret ve emekli maaşlarında kesintiler, Emeklilik yaşının 65′ten 67′ye çıkarılması ve kamuda işten çıkarmaları kolaylaştıran maddeleri içeriyor.

 

600 sayfalık torba yasa tasarısının getirdiği vergi arttırımı durumundan güneş enerjisi de nasibini aldı. Vergi attırımının yılda 1.3 gigawatt elektrik üretimi kapasitesine çıkan Geüneş Enerjisi sektörüne gelecek yatırımlar için problem yaratabileceği söyleniyor.

 

Temiz Enerji kaynaklarına 370 milyon euro sübvansiyon vermiş olan Yunanistan, bu vergi arttırımı ile birlikte, hali hazırda kurulmuş güneş enerjisi santrallerine vergi arttırımı yapan İspanya, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’nin saflarına katıldı.

 

Hellenic Association of Photovoltaic Companies danışmanlarından Stelios Spsomas “karşılarına aniden çıkan bu vergi artışının bir çok üretici için nakit akışı problemine neden olacağını, önümüzdeki sene kurulması planlanan güneş enerjisi santralleri için de tehlike yaratacağını” söyledi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz