Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Maliye Bakanlığı’ndan Petkim'e 3 milyon 292 bin liralık vergi cezası

Maliye Bakanlığı yaptığı incelemeler sonucunda Petkim Petrokimya Holding'e 3 milyon 292 bin liralık vergi ziyaı ve ceza tebliğ etti.

petkim2.jpg

Petkim'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, şirket nezdinde Maliye Bakanlığı vergi inceleme elemanları tarafından yapılan inceleme sonucunda, Kurum Stopajı ve Katma Değer Vergisi'ne ilişkin olarak 2010 dönemine ait 1 milyon 324 bin 196 TL vergi aslı ve 1 milyon 324 bin 196 TL vergi ziyaı tebliğ edildiği bildirildi.

 

Damga Vergisi'nin ithalde ödenen KDV matrahına dahil edilmediği gerekçesi ile damga vergisinin KDV'si olan 160 bin 930 TL ile bu KDV'nin üç katı oranında 482 bin 760 TL para cezası tebliğ edildi.

 

Petkim'den yapılan açıklamada, "Söz konusu tebligatlar ile ilgili uygulamalarımızın yasal düzenlemelere uygun olduğu düşünülmektedir. Raporda yer alan ve inceleme elemanları ile yorum farkından kaynaklanan iddialara karşı uzlaşma ve yargı yoluna gitme seçenekleri değerlendirilmektedir" denildi.Petkim, 2006-2010 dönemine ait 34 milyon liralık vergi cezası ile ilgili olarak geçtiğimiz nisan ayında uzlaşmaya gitmişti.

 

Vergi ziyaı, mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini veya eksik tahakkuk ettirilmesini ifade ediyor.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz