Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
METEM'ler Iş Dünyasının Önemli Bir Eksiğini Giderecek

Kayseri OSB Meslek ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) Okulu açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu okulların Türkiye’nin önemli bir eksikliğini gidereceğini söyledi.

enerji_bakan.png

Kayseri OSB METEM açılışı için Kayseri’ye gelen Bakan Taner Yıldız, halk oyunları eşliğinde karşılandı. Yıldız, sözlerine 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak başladı. Bakan Yıldız, okulun temelini atan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de programa katılmak istediğini; ancak yoğun programı sebebiyle gelemediğini söyledi. Okulla ilgili endüstriyel tasarım binasının hazır olduğunu belirten Yıldız, “Bu çok önemli.” dedi. Bu okulların ülkenin önemli bir açığını gidereceğini vurgulayan Taner Yıldız, “Bir yanda işsizlik olduğu söylenirken diğer taraftan burada organize sanayi fabrikalarında ‘getirin bin kişi alalım’ diyen fabrikalarımız var. Bunun en önemli farkı bilen elemanlarla çalışıyor olmak ve sanayicinin işini kolaylaştırmak. Bizler kanunlarla, yasamayla, yürütmeyle onların işini kolaylaştıracağız, yatırımlarında onların yanında olacağız. Aynı zamanda onların işini kolaylaştıracak okullar açacağız. Ben Türkiye’ye örnekt olabilecek bu yapının Türkiye’ye dalga dalga yayılacağına inanıyorum. Emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum.” diye konuştu.

 

Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, “METEM, eski meslek liseleri ile çıraklık eğitim merkezlerinin bir araya gelip eğitim suretiyle sanayicinin ihtiyaç duyduğu elemanı yetiştirecektir. Ayrıca OSB’de ihtiyaç duyulan programlarla ilgili konferans ve toplantılar tertip edecek.” dedi.

 

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, burasının yıllardır hayal ettikleri bir okul olduğunu söyledi. 14 ayda okulu inşa ettiklerini belirten Hasyüncü, okulun 210 öğrenciyle eğitime başladığını kaydetti. Hasyüncü, 38 bin metrekare alan üzerine yapılan okulun 15 bin metrekaresinin eğitim, 15 bin metrekaresinin de atölye, yurt ve spor tesisi olarak ayrıldığını kaydetti. Ahmet Hasyüncü, “Bir ilki de başlatarak 6 ayrı bölümde atölye açıp döner sermaye ile çocuklarımız kendi ürettiklerinden sağladıkları parayla tahsillerini sürdürecekler.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Bakan Yıldız, kurdeleyi, okul öğretmen ve öğrencilerine kestirdi. Daha sonra Yıldız ve beraberindekiler okulu gezerek bilgi aldı.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz