Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Mobilya sektöründe yeni adres enerji

Bölgesel bir çekim merkezi olan, ihracatta vites yükselterek 2023’te dünyanın ilk 5 ülkesi arasına adını yazdırmayı hedefleyen Türkiye mobilya sektörü yeni yatırım alanı olarak enerjiyi seçti. Kendi enerjisini üreten firmaların istisnai kabul edildiği sektördeki çoğu firma bugün özellikle yenilenebilir enerjiye göz kırpıyor. Mobilya Sanayi İşadamları Derneği Genel Sekreteri Barış Görgüç, “Mobilyacılar enerji sektöründe de güçlü bir oyuncu olmak için iddialı hedefleri var” diyor.

 
mobilya.png

Türkiye’nin seksenli yıllar ve doksanlardaki dinamizminden gereğince pay alamayan mobilya sektörü yeni binyılla birlikte yeni bir evreye girdi. Özellikle 2005’ten sonra güçlenen ihracat hacmi sektörü adeta evrimleştirdi. Bu döneme kadar istisnai örnekleri kenara bırakırsak “yabancı ve eleştirel göz”den mahrum firmalar kendi ölçeğinde en kaliteliyi münferiden üretme gayretindeyken artık standartlaşma, seri üretim, çevreye duyarlılık, insan sağlığı, ergonomi, estetik, kalite ve nihayetinde tasarımı birlikte isteyen bir pazarla karşı karşıya kaldılar. İnanılmaz bir dönüşüm gösteren Türk mobilya sektörü artık dünyanın her yerinde kabul gören kalite-estetik-maliyet süzgecinden tasarımdaki başarısıyla daha kolay geçiyor.

 

Son on yılda sürekli büyüyüp güçlenen mobilya sektörü hem firmaları hem de çalışanlarını dünya standartlarına taşımaya başladı. Başta İstanbul olmak üzere İnegöl, Kayseri, İzmir, Ankara gibi bölgelerde başarı ile üretilen mobilya yavaş yavaş kimlik kazanmaya başladı. Uzun yıllar boyu özellikle İtalyan tarzı ile Alman, İngiliz ve Fransız ekollerini takip eden Türk mobilyacısı bir süredir kendi Ar-Ge süreçlerine yoğunlaştı. Neticesinde ise tasarım anlamında dünyada kendine yer bulmaya başlayan, bu sayede trend belirleyen ülkelerden biri konumuna geldi.

 

Son on yılda üretimi, istihdamı ve imajı gelişen sektörlerden biri olan mobilya, ihracatta da başarı geleneğini sürdürüyor. 2003 yılında 430 milyon USD olan sektör ihracatı 2011 sonunda 1.7 milyar USD seviyesini aşarken 2012 beklentisi ise 2 milyar USD.

 

Kendi enerjisini üreten firma yok denecek kadar az!

 

Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) Genel Sekreteri Barış Görgüç’ün verdiği bilgilere göre sektörün en temel sorunlarından birini de enerji maliyetleri ve ulaşım konusundaki sıkıntıları oluşturuyor. Bu konuda ciddi bir ilerlemeye ihtiyaç olduğunu düşünen Görgüç, “Küçük sanayi siteleri ve OSB’lerde yaşanan sorunların yanı sıra özellikle butik üretim yapan firmaların zamanla şehrin kuşatmasıyla merkezi bölgelerde kalması şehir cereyanı ile sanayi tipi elektrik kullanımı kargaşasını doğuruyor” diye konuşuyor. Doğalgaz kullanımının doğrudan ve dolaylı maliyetlerinin tamamen dış fiyatlara bağımlılık nedeniyle hesaplanamadığını aktaran Görgüç, özellikle nakliye-montaj ayağını güçlü tutmak zorunda olan mobilya perakende ve toptancılarını yüksek akaryakıt maliyetlerinden de olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

 

Görgüç’e göre tüm bu yüksek maliyetlere ve sorunlara karşın sektörde kendi enerjisi üreten firmalar adeta istisnai kabul ediliyor. “Bunların arasında rüzgar enerjisi ve HES yatırımları yapan ülkemizin önde gelen mobilya firmalarının çalışmaları kayda değer” diyen Görgüç, fakat bu firmaların kendi enerjisini üretmek ya da otoprodüktör olmaktan çok bu yatırımları farklı bir sektörde olmak adına yaptığını anlatıyor. Görgüç, sektöründe önde gelen birçok şirketinin hedeflerinde ilk sıraya enerjide güçlü bir oyuncu olmayı yerleştirdiğini de sözlerine ekliyor.

 

           

 

 

 

 

 

                         

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz