Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Nabucco Bulgaristan için ÇED onay süreci başladı


Nabucco Ulusal Şirketi, Nabucco boru hattının 422 kilometrelik Bulgaristan bölümü için resmi olarak ÇED onay sürecinin başladığını açıkladı.

 

nabucco_bulgaristan.png

Nabucco Gas Pipeline GmbH Genel Müdürü Reinhard Mitschek: “Nabucco Bulgaristan’da bir adım öne geçti ve projenin geliştirilmesinde bu başarıya imza atan ulusal ekibi kutluyoruz. Nabucco ulusal ve uluslararası projelerin geliştirilmesinde, geçiş ülkelerinin tümünde bir kazan-kazan ortamı yaratmak için tüm paydaşlarla birlikte çalışarak, en iyi yöntemleri uygulamaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.

 

Bulgaristan Nabucco Ulusal Şirketi Genel Müdürü Marii Kossev: “Yetkililerle yürüttüğümüz verimli işbirliğine devam etmeyi ve onların değerlendirmelerinden yararlanarak kamusal ve diğer alanlardaki paydaşlarımızla birlikte ÇED sürecinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Nabucco Bulgar tüketiciler için enerji arzının çeşitliliğini ve seçme özgürlüğünü pekiştirmenin yanı sıra, Bulgaristan için yüzlerce iş imkânı, 1 milyon Euro yatırım, vergi geliri ve yeni iş imkanları sağlayacak” dedi.

 

ÇED dökümanlarının teslim edilmesi aynı zamanda Çevresel Etki Değerlendirme sürecinin Bulgaristan’da yasal olarak başlamış olduğu anlamına geliyor. Nabucco Ulusal Şirketi dökümanların uzmanlar tarafından incelenmesinden sonra karşılıklı istişare içinde sürece devam edecek. Bir sonraki adım ise hattın güzergâhı boyunca halka açık toplantılar düzenlendikten sonra başvurunun nihai karar için yetkililere tekrar teslim edilmesi olacak.

 

Hazar Bölgesi ve Orta Doğu’daki enerji kaynaklarını Avrupa’daki 500 milyonun üzerindeki potansiyel müşteriye ulaştırılacak olan Nabucco, Güney Koridoru’nun öncü projesidir. Nabucco Konsorsiyumu Şah Deniz II Konsorsiyumu ve Trans-Anadolu Gaz Boru Hattı (TANAP) ile birlikte çalışmaya devam etmektedir ve yeni arz kaynakları elde etmek için en iyi çözümler üreterek Avrupa tüketim piyasalarına ulaştırmaktadır.


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz