Enerji Dergisi Facebook Enerji Dergisi Twitter Enerji Dergisi RSS
Öğrenciler, yenilenebilir enerji ile tanışıyor

Harran Üniversitesi (HRÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yeşilata: "Geleceğimizin teminatı öğrencilerimize bölgenin potansiyelini fark ettirmeye çalışıyoruz"

harran.png

Harran Üniversitesi (HRÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata, bölgenin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelini ilkokul öğrencilerine fark ettirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Yeşilata, GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği (YENEV) Merkezi Projesi kapsamında Avrupa Birliği'nce desteklenen "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinde Farkındalık Oluşturma" projesi hazırladıklarını söyledi.

Söz konusu proje kapsamında ilkokul öğrencilerini yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında bilinçlendirmeye çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Bülent Yeşilata, proje çerçevesinde pilot okul seçilen Ziyaeddin Akbulut İlköğretim Okulu öğrencilerine HRÜ Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Laboratuvarı'nın gezdirilerek, yürütülen çalışmalara ilişkin anlaşılabilecek düzeyde bilgi verdiklerini belirtti.

 

Dünya'da ön sıralarda

 

Prof. Dr. Yeşilata, yenilenebilir enerji potansiyeli açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin çok zengin olduğunu belirterek, bölgenin bu açıdan Türkiye'de açık ara birinci sırada, dünyada ise ön sıralarda yer aldığını söyledi.

Bölgede özellikle güneş enerjisi veriminin yüksek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yeşilata, bunun yanı sıra bölgede destekleyici diğer sektörlerin de ciddi bir potansiyel oluşturduğunu anlattı.

Prof. Dr. Bülent Yeşilata, yenilenebilir enerjiyle toplumun her kesimini tanıştırmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bölgemizin yenilenebilir enerji konusunda ciddi bir potansiyeli var. Geleceğimizin teminatı öğrencilerimize bölgenin potansiyelini fark ettirmeye çalışıyoruz. Bu tür bilinçlendirme faaliyetlerini artırarak devam ettireceğiz. Amacımız, toplumun tüm kesimlerinin yenilenebilir enerji konusunda farkındalık sahibi olmasıdır."

Prof. Dr. Yeşilata, kentte kurulması planlanan GAP-YENEV Merkezi'ne de değinerek, çok özel bir tasarımla faaliyete girmesi planlanan merkezin yakında ihale işinin yapılacağını sözlerine ekledi.

 


Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz